25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wizyta papieża na Lesbos ukaże łamanie praw człowieka

Ocena: 0
1065

Sobotnia wizyta papieża Franciszka na Lesbos skieruje światła reflektorów na łamanie praw człowieka związane z porozumieniem Unii Europejskiej z Turcją ws. uchodźców.

2016-04-15 15:47
pb (KAI/amnesty.it) / Rzym, sg

Opinię taką wyraża międzynarodowa organizacja obrońców praw człowieka Amnesty International.

Jej zdaniem pobyt papieża i dwóch zwierzchników Kościołów prawosławnych: Bartłomieja z Konstantynopola i Hieronima II z Aten na tej greckiej wyspie zwróci uwagę świata na dramatyczne cierpienia tysięcy migrantów i uchodźców przymusowo tam zatrzymanych po wejściu w życie źle pomyślanej umowy między UE i Turcją, zawartej 20 marca.

– Podczas swej wizyty papież Franciszek podkreśli decydującą rolę, jaką w kontekście obecnego kryzysu uchodźców odgrywa solidarność na szczeblu lokalnym i międzynarodowym w pomocy ludziom najsłabszym. Mamy nadzieję, że ujawni on także gwałcenie praw, lęk i niepewność tysięcy migrantów i uchodźców, którzy znaleźli się w pułapce na Lesbos i w innych częściach Grecji – oświadczyła Gauri van Gulik, wicedyrektor Amnesty International na Europę.

Dodała, że w obozie w miejscowości Moria na Lesbos można zobaczyć na własne oczy „niszczycielski wpływ”, jaki umowa między UE i Turcją wywiera na uchodźców, spośród których wielu jest tam osadzonych wbrew własnej woli. – Papież powinien wyraźnie powiedzieć, że niezmienienie tego stanu rzeczy byłoby wstydem dla Europy – stwierdziła van Gulik.

Misja Amnesty International odwiedziła 5 i 6 marca dwa ośrodki dla uchodźców na wyspach Lesbos i Chios, do których dostęp jest mocno ograniczony. Spotkała się tam z tysiącami migrantów i uchodźców zatrzymanych w nich w sposób arbitralny i żyjących w przerażających warunkach. Są oni pozbawieni informacji, zrozpaczeni i zatroskani o to, co się z nimi stanie po wejściu w życie umowy między UE i Turcją. Wielu było zdezorientowanych co do procedury przyznawania azylu i obawiało się odesłania do Turcji. Amnesty International udokumentowała również łamanie ich praw człowieka po podpisaniu tej umowy, w tym przymusowe powroty afgańskich i syryjskich uchodźców do swych ojczyzn.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter