19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Włączamy historię

Ocena: 0
485

Odchodzą kolejni bohaterowie powstania warszawskiego. Tylko w pierwszym tygodniu grudnia pożegnaliśmy Krystynę Sempkę ps. „Giewont” oraz płk Danutę Gałkową ps. „Blondynka” – sanitariuszkę i łączniczkę, damę Orderu Virtuti Militari i autorkę książki „Byłam warszawskim Robinsonem”.

Opowieści powstańców, ich własnej perspektywy świadków zrywu 1944 r. – tego nic nie zastąpi. Dlatego głęboki sens ma okazywanie im, że zasłużyli na wdzięczność, pamięć i szacunek. Ten cel ma kampania „BohaterON – włącz historię!”, której trzecia edycja, z udziałem ok. 60 powstańców, została podsumowana 13 grudnia podczas gali w warszawskim Teatrze Polskim.

Zaczęło się w 2014 r., kiedy z okazji 70. rocznicy wybuchu powstania dwie wrocławskie Fundacje, Rosa i Sensoria, wyszły z pomysłem, by dzieci z ponad 30 szpitali z całej Polski wykonały biało-czerwone kartki – laurki dla uczestników walk o stolicę. Powstało w ten sposób 3,6 tys. kartek, które, przekazane powstańcom, wzbudziły wiele ich wzruszeń.
To był impuls. W 2016 r., od 1 sierpnia do 2 października, ruszyła akcja BohaterON, łącząca w nazwie słowa „bohater” z angielskim „ON”, czyli „włączyć”. Nie chodziło jedynie o okazanie powstańcom pamięci poprzez bezpłatną kartkę z życzeniami, którą każdy mógł od organizatora otrzymać i z własną dedykacją wysłać. Chodzi także o włączenie ich indywidualnych historii do świadomości społecznej. Zgłaszające się do akcji szkoły, hufce harcerskie i inne grupy brały udział w warsztatach pamięci, a potem same organizowały prezentacje czy wystawy przedstawiające czyn bohaterów Warszawy 1944 r.

Już pierwsza edycja kampanii w 2016 r. pokazała, że Polacy pamiętają o powstańcach. Wysłano wtedy do nich ponad 97 tys. kartek, w tym ponad 3 tys. od dzieci ze szkół przyszpitalnych, a ponad 10 tys. kartek zostało wykonanych samodzielnie. Napisano także przy okazji 2330 bardzo osobistych listów do powstańców. W 2017 r. wysłano już ponad 118 tys. kartek; w samych szkołach w ciągu dwóch lat w akcję włączyło się niemal 14 tys. uczniów.

Tegoroczna edycja przeszła oczekiwania organizatorów. W kampanię zaangażowało się niemal 2,8 tys. przedszkoli i szkół, a w wysyłanie kartek i organizowanie seminariów i różnych miniprojektów – ok. 338 tys. uczniów. W sumie kartek powstańczych wysłano 290 tys. 544, czyli od początku trwania akcji – ponad 506 tys. Powstańcy warszawscy są przez Polaków pamiętani, a ich konkretne historie – coraz lepiej znane.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz i publicysta, współtwórca "Idziemy" związany z tygodnikiem w latach 2005-2022. Były red. naczelny portalu idziemy.pl. radekmolenda7@gmail.com

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter