27 stycznia
poniedziałek
Przybysława, Anieli, Jerzego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Włochy: kolejne korytarze humanitarne

Ocena: 0
299

Kolejnych pięciuset uchodźców dotrze z Afryki do Włoch dzięki bezpiecznym korytarzom humanitarnym. Zapewnia je specjalne porozumienie podpisane przez przedstawicieli rządu Włoch, tamtejszego episkopatu i Wspólnoty Sant'Egidio.

fot. PAP/EPA/SIMELA PANTZARTZI

Chodzi o ludzi, którzy znaleźli tymczasowe schronienie w Etiopii. Szacuje się, że jest to kraj, który przyjął najwięcej afrykańskich uchodźców – ponad 670 tysięcy.

– Zbyt często jedynie opłakujemy migrantów, którzy tracą życie podczas przeprawy przez morze, a sami nie mamy odwagi, by zmienić zaistniałą sytuację – powiedział podczas podpisywania dokumentu bp Nunzio Galantio, sekretarz generalny Włoskiej Konferencji Biskupiej. Podkreślił, że zapewni on bezpieczne i legalne dotarcie do Europy ludziom, którzy zbyt długo już żyją w strasznych warunkach w obozach dla uchodźców w Etiopii.

Bp Galantio zaznaczył zarazem, że cała operacja nie będzie obciążała państwa, ponieważ wszelkie koszty pokryje Kościół (ze środków pochodzących z funduszu „8 promili”, czyli dobrowolnego odpisu podatkowego przez wiernych). Uchodźcami zaopiekują się poszczególne diecezje włoskie, które zatroszczą się także o ich integrację w społeczeństwie.

Założyciel Wspólnoty Sant'Egidio prof. Andrea Riccardi zauważył, że otwarcie kolejnych korytarzy humanitarnych jest spełnieniem pragnienia wielu Włochów, którzy chcą ratować życie ludzi będących w potrzebie. – Jest to projekt, który zapewnia uciekinierom nie tylko należne przyjęcie, ale też konkretny program integracji. Europa, która często chce wznosić mury, sądząc, że w ten sposób rozwiąże swoje problemy, powinna spojrzeć na tę synergię państwa, Kościoła i społeczeństwa obywatelskiego jako na wzór do naśladowania – dodał włoski historyk.

Wśród 500 uchodźców, którzy w najbliższym czasie dotrą do Włoch z Etiopii, są obywatele Erytrei, Somalii i Sudanu Południowego, czyli krajów ogarniętych konfliktami zbrojnymi, gdzie panują prześladowania i głód.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 stycznia

 Zachowam wiecznie łaskę dla Dawida
Dziś w Kościele: piniedziałek, III tydzień zwykły, wspomnienie św. Anieli Merici, dziewicy
Czytania liturgiczne (rok A, II): 2Sm 5,1-7.10; Ps 89 (88),20.21-22.25-26; Mk 3,22-30
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -