29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wojenny kierunek przemytników

Ocena: 0
2621

Granica między Hiszpanią a Portugalią była w czasie II wojny światowej ważnym miejscem przerzutu ludzi poszukiwanych przez III Rzeszę. Przemycano także towary, wśród nich dzieła sztuki wysyłane nad Tag przez okupantów.

W Lizbonie w czasie II wojny światowej ukrywali się liczni uciekinierzy z całej Europy; fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Neutralna podczas II wojny światowej Portugalia była nie tylko celem przerzutu licznych uciekinierów, w tym wielu Europejczyków pochodzenia żydowskiego, ale także żołnierzy różnych państw. Ukrywali się oni tutaj w rozmaitych miejscach, m.in. w aglomeracji Lizbony, Porto, Ericeirze, a także w Curii, w pobliżu miasta Luso.

Niemal na całej długości granicy portugalsko-hiszpańskiej kwitła podczas wojny kontrabanda. Wprawdzie granica między iberyjskimi sąsiadami była strzeżona, ale przemytnicy doskonale znali trasy i porę, o której swobodnie można było przemieszczać się z towarami. Jak wyjaśnia Percilia Pinto, pochodząca z Guardy, w okolicach tego przygranicznego miasta przemyt był normą także po zakończeniu II wojny światowej. – Przez granicę szmuglowane były przez wiele dekad rozmaite produkty, nawet tak podstawowe jak chleb – mówi bez żadnych obiekcji.

Mieszkanka Guardy przypomina, że Antonio de Oliveira Salazar, dyktator sprawujący władzę przez ponad 40 lat, kierował się ideą funkcjonowania Portugalii w oparciu o koncepcję państwa opiekuńczego i gospodarki narodowej. Ograniczanie obcych wpływów dotyczyło także rodzimej kuchni.

 

Służby, kuchnia, kontrabanda

Skrajnym przejawem kontrolowania zwyczajów Portugalczyków przez reżim salazarystów było wysyłanie policji do zwalczania przemytu żywności, w tym np. ośmiornicy, szmuglowanej na północnym odcinku granicy z Hiszpanią. Walka z kontrabandą prowadzona była również na wschodzie Hiszpanii.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 29 (667), 22 lipca 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 1 sierpnia 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter