30 listopada
poniedziałek
Andrzeja, Maury, Konstantego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wolność jest w nas - świadectwa solidarności - www.WOLNOSCJESTWNAS.pl

Ocena: 5
1383

„Człowiek współczesny żyje w złudzeniu, iż wie, czego chce, gdy w istocie chce jedynie tego, czego się odeń wymaga. Aby zaakceptować tę prawdę, trzeba sobie uprzytomnić, że wiedzieć, czego się istotnie chce, nie jest - jak myśli większość ludzi - rzeczą łatwą, lecz jednym z najtrudniejszych zadań stojących przed każdą istotą ludzką. Jest to problem, który gorączkowo usiłujemy ominąć, przyjmując gotowe cele - za własne".

Ucieczka od wolności"  Erich Fromm

 

Fot. materiały organizatora

Ludzie prawdziwie wolni potrafią narazić swój dobrobyt, zdrowie, a nawet życie, aby nie ulec przymusowi i nie wyrzec się tego, w co wierzą. Często toczą też nieustanną walkę ze swoimi skłonnościami, aby nie pozwolić im kierować swoim życiem, ale świadomie iść za podjętym wyborem.

Dochodzenie do wewnętrznej wolności wymaga odwagi i wysiłku. Wielu z nas wybiera łatwiejszą drogę i przyjmuje za swoje poglądy cudze, ale skojarzone z wizerunkiem, z którym chcemy się utożsamiać. Stąd tak często ludzie głosują za czymś czego nie znają, albo protestują przeciwko czemuś, czego nie rozumieją. W ten sposób rezygnują ze swojej wolności i stają się narzędziami w cudzych rękach.

Ludzie wewnętrznie wolni bywają inni, trudni, dziwni, wyjątkowi. Inspirują, umacniają, przyciągają albo przeszkadzają, drażnią. Są w centrum zainteresowania, albo zostają osamotnieni. Jedno mają wspólne, zawsze są interesujący. Sami żyjąc w prawdzie uświadamiają otoczeniu przyjęte kompromisy i zapomniane zaniedbania, lenistwo w dochodzeniu do prawdy i rozeznawaniu swoich najgłębszych pragnień.

Na stronie www.wolnoscjestwnas.pl przedstawiamy rozmowy nagrane przed laty z ludźmi, którzy realizowali swoją wolność w rozmaitych wymiarach.
Prezentowane wywiady nie mają formy oficjalnych wypowiedzi, ale raczej roboczych rozmów, czasem wizyt w miejscu pracy lub w domu.

Są to głosy świadków, którzy ponosili w życiu wysokie koszty za obronę tego, w co wierzą, dlatego potrafią rozmawiać szczerze i opowiadać także o sprawach trudnych. Doświadczali prób, które pozwoliły im poznać samych siebie i być sobą, przełamywać bariery, żyć pełnią, a niekiedy zdobyć wolność wewnętrzną, o jakiej inni potrafią tylko marzyć.

Patronat medialny:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 listopada

Poniedziałek, I Tydzień Adwentu
+ Święto św. Andrzeja, apostoła
Pójdźcie za Mną,
a uczynię was rybakami ludzi.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 49,1-6 / Rz 10,9-18; Ps 19,2-5b; Mt 4,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter