18 sierpnia
czwartek
Ilony, Bronislawa, Heleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wrocław: ruszył projekt #DarDlaAleppo

Ocena: 0
571

Hierarchowie różnych Kościołów chrześcijańskich obecnych na Dolnym Śląsku z inicjatywy abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, podpisali się pod projektem „Dar Dla Aleppo”, którego celem jest zebranie środków na odbudowę oraz wyposażenie w sprzęt medyczny szpitala św. Ludwika znajdującego się w syryjskim Aleppo.

fot. PAP/Maciej Kulczyński

Do akcji dołączył również władze rządowe, samorządowe i organizacje lokalne.

– Wrocław jest znany z kontaktów ekumenicznych, z dobrej współpracy. Z jednej strony chciałem, aby wszystkie Kościoły chrześcijańskie wspólnie zrobiły coś dla Aleppo, z drugiej jednak nie chcieliśmy robić z tego wydarzenia religijnego, ale włączyć i władze państwowe, i samorządowe, i mieszkańców Dolnego Śląska, aby wyrażało to naszą solidarność – mówił abp Józef Kupny.

Bp Waldemar Pytel, zwierzchnik diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, podkreślił, że cenne jest, iż apel został podpisany w drugi dzień Wielkiego Postu. – Myślę, że właśnie na tym polega prawdziwy post; jak powiada prorok Joel, nie na rozdzieraniu szat, ale na rozdzieraniu serca w geście pokuty. Najlepszą formą pokuty jest służba, pomoc drugiemu człowiekowi – powiedział duchowny.

– To działalność, która leży na linii miłości bliźniego. Jako chrześcijanie mamy miłość Chrystusa zleconą, jako najważniejsze przykazanie i myślę, że to bardzo właściwa forma realizacji tego przykazania – skomentował bp Dec.

Wiodącym partnerem projektu jest Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. – Dolny Śląsk daje przykład całej Polsce, jak pomagać mądrze – powiedział ks. Waldemar Cisło, dyrektor Stowarzyszenia, który uważa, że ci, którzy faktycznie chcą pomóc, mają pokazane dwa przykłady. Jeden to ten z Dolnego Śląska, a drugi to działanie premier Beaty Szydło, która podjęła decyzję o przekazaniu funduszy na pomoc uchodźcom.

– Widzimy, że wielu prezydentów miast, wielu burmistrzów mówi, że będzie sprowadzać sieroty. Za sprowadzenie, jeżeli w ogóle to będzie możliwe, jednego dziecka do Europy można wykonać dziesięć zabiegów medycznych na miejscu. Mamy wybór: czy chodzi nam o politykę, czy o pomoc. Jeżeli o pomoc, to pomagajmy tak, jak pokazuje Dolny Śląsk i premier Beata Szydło – podkreślił duchowny.

Aby wesprzeć akcję wystarczy wysłać SMS o treści RATUJE pod nr 72 405. Szczegóły dotyczące akcji dostępne są na stronie www.dardlaaleppo.pl.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 sierpnia

Czwartek, XX tydzień zwykły
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 22, 1-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter