29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Współczesne niewolnictwo w Afryce na przykładzie Ghany

Ocena: 0
2721

Handel ludźmi, przymusowa praca dzieci czy aranżowane małżeństwa – tak m. in. wygląda współczesne niewolnictwo, które najbardziej jaskrawe rozmiary przybiera w Afryce.

Fot. Autor nieznany / Horace Waller: The last journals of David Livingstone in Central Africa, from 1865 to his death. London, 1874 / Public Domain / Link

Przemawiając do dyplomatów w Watykanie, papież Franciszek powiedział 2 lata temu, że jest to zbrodnia przeciw ludzkości i należy ją natychmiast zatrzymać. To przede wszystkim problem w takich krajach jak zamieszkana w większości przez chrześcijan Ghana, gdzie krzyżują się główne szlaki tranzytowe handlu “żywym towarem”. O współczesnym niewolnictwie w tym kraju opowiada w wyemitowanym na antenie CNN filmie dokumentalnym Dominika Kulczyk – bizneswoman i aktywistka zaangażowana w działalność pomocową dla najbardziej potrzebujących.

Znajdująca się w zachodniej Afryce Ghana to miejsce, gdzie krzyżują się 2 szlaki wykorzystywane przez handlarzy ludźmi. Pierwszy to trasa Burkina Faso – Wybrzeże Kości Słoniowej, drugi zaś to Togo – Benin – Nigeria – Kamerun. Ghański Kościół katolicki od lat traktuje ten proceder jako jedno z głównych społecznych zagrożeń, dlatego znaczną część swojej działalności koncentruje właśnie na działaniach wymierzonych przeciwko niemu, i to zarówno prewencyjnie (np. specjalne warsztaty, edukacja), jak i organizując pomoc dla już uratowanych, np. w Narodowym Centrum dla dzieci. Umożliwiaj skorzystanie z oferty placówek medycznych i psychologicznych, jak również dostarczając pożywienie i niezbędne środki do życia we współpracy z zajmującymi się tym problemem agendami i urzędami państwowymi.

Damian Avevor - autor artykułu „Przeciw Handlowi Ludźmi – zaangażowanie Kościoła katolickiego w Ghanie”, jaki ukazał się w w ghańskim dzienniku The Catholic Standard, cytuje wypowiedź Lloyda Fiifi Sackeya z Departamentu Rozwoju Społecznego w Narodowym Sekretariacie Katolickim Ghany. Jako główne przyczyny współczesnego niewolnictwa wymienia on ubóstwo, desperację, ignorancję, a także słaby stopień egzekwowania prawa i wdrażania przez państwo postawionych celów, czy wreszcie panujące od lat w tej części świata przyzwolenie na traktowanie młodych chłopców, kobiet i dziewcząt jako przedmiotów które można kupić i sprzedać. Ilustruje to konkretnym przykładem:  „Swoistym tragizmem jest to, że na (znajdującym się w Ghanie) jeziorze Wolta pracuje aż 49 tys. dzieci, z czego prawie połowa zatrudniona jest przy bardzo niebezpiecznych zajęciach” – mówi Lloyd Fiifi Sackey. Ten wewnętrzny akwen to jedno z największych sztucznych jezior na świecie, a zarazem obszar cieszący się wyjątkowo złą sławą w całej zachodniej Afryce.

 – Pomagając potrzebującym w różnych zakątkach świata, doświadczyłam wiele, ale nic nie poruszyło mną tak, jak los tysięcy dzieci nad jeziorem Wolta w Ghanie. To miejsce, w którym nawet czterolatki sprzedawane są handlarzom przez własnych rodziców, a potem zmuszane do niewolniczej pracy przy połowach. Pracują po kilkanaście godzin dziennie, siedem dni w tygodniu. Jadają resztki, śpią na ziemi. Za każdy przejaw nieposłuszeństwa grozi im surowa kara. Niektóre z nich toną podczas rozplątywania rybackich sieci – mówi Dominika Kulczyk, autorka pokazanego właśnie przez CNN dokumentu „Troubled Waters”.

Materiał zawiera m.in. dramatyczną relację z akcji ratowania dzieci na jeziorze Wolta, a także wstrząsające zeznania handlarza dziećmi oraz osoby, która zdecydowała się sprzedać własne dziecko.
„Nie da się w pełni oddać tego, co znaczy widzieć zrujnowaną, nieszczelną łódź wypełnioną małymi dziećmi, pracującymi niestrudzenie dla człowieka, którego nazywają „panem”, a który przez 24 godziny nie dawał im jeść. I nigdy nie zapomnę tej chwili, gdy zaledwie kilka dni później, w Village of Life, schronisku dla ofiar handlu ludźmi prowadzonym przez PACODEP, zaczęło się ich nowe życie. Wszystkie uratowane dzieci są tu bezpieczne, podjęły naukę. Radość napełnia moje serce, gdy widzę, że dzięki prostemu aktowi uwagi i troski zmienić można życie tak wielu dzieci” – dodaje Dominika Kulczyk, podkreślając, że świat musi się dowiedzieć o dramacie dzieci znad jeziora Wolta, by zjednoczyć się w ich obronie. Walkę ze współczesnym niewolnictwem w Ghanie prowadzi miejscowa organizacja pozarządowa PACODEP (Partners in Community Development Programme). Dominika Kulczyk była bezpośrednio zaangażowana w jej działania, których celem było odbieranie dzieci z rąk oprawców. Dzięki temu zyskały one wolność, a kilkanaście z nich – natychmiastowe schronienie. Kulczyk Foundation cały czas wspiera system opieki nad uratowanymi dziećmi.

Problem współczesnego niewolnictwa dotyczy wielu mieszkańców Ghany, zwłaszcza z rejonów wiejskich i podmiejskich. Do uwłaczającej godności pracy, a także prostytucji zmuszane są głównie tamtejsze dzieci. Mimo pewnych postępów, międzynarodowe organizacje uważają wciąż działania ghańskiego rządu w tym obszarze za niewystarczające. Mając na uwadze tę część świata, papież Franciszek, nazywając handel ludźmi „zbrodnią przeciw ludzkości”, zwrócił się 2 lata temu w Watykanie do dyplomatów takimi słowami:  „To hańba, że ludzie traktowani są jak przedmioty, oszukiwani, gwałceni, często sprzedani wiele razy w różnych celach i ostatecznie zabici lub, w każdym razie, fizycznie i psychicznie głęboko zranieni, a przede wszystkim wyrzuceni poza nawias i zostawieni samym sobie”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter