7 grudnia
czwartek
Marcina, Ambrożego, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wspólnota Sant'Egidio apeluje: ogłosić Kijów wolnym miastem

Ocena: 4.5
1188

Rzymska Wspólnota Sant'Egidio wzywa do natychmiastowego zawieszenia broni na Ukrainie i przyznania Kijowowi statusu „miasta otwartego”. Manifest w tej sprawie mógłby zostać podpisany „przez wszystkich” - powiedział 25 lutego w Rzymie założyciel Sant'Egidio, prof. Andrea Riccardi.

fot.PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Kijów, licząca trzy miliony mieszkańców stolica europejska, jest dziś polem bitwy - stwierdził Riccardi. Przypomniał, że bezbronna ludność cywilna szuka schronienia przed niebezpieczeństwem i terrorem w podziemnych bunkrach. „Jeszcze bardziej zagrożone są osoby najbardziej bezbronne, od osób starszych po dzieci i bezdomnych. Są już pierwsze ofiary cywilne”.

Nie można sobie wyobrazić kultury i historii Europy bez Kijowa, z jego światowym dziedzictwem, „tak jak nie można sobie wyobrazić kultury rosyjskiej, historii Rosji, bez Kijowa”, tłumaczył Riccardi. Dodał, że Kijów jest miejscem pielgrzymek zwłaszcza dla wyznawców prawosławia na całym świecie i „cennym miastem dla całego świata chrześcijańskiego”. To stamtąd wywodzi się historia wiary narodów ukraińskiego, białoruskiego i rosyjskiego.

Założyciel Wspólnoty Sant'Egidio podkreślił, że „los Kijowa nie pozostawia obojętnym tych, którzy na Wschodzie i Zachodzie z pasją i zaangażowaniem patrzą na to miasto i jego mieszkańców”. „Po Sarajewie, po Aleppo, nie wolno nam ponownie doświadczyć oblężenia wielkiego miasta”, apelował i dodał, że mieszkańcy Kijowa pragną, aby ludzie na całym świecie zrozumieli, że ich dziedzictwo kulturowe nie powinno być narażone na ryzyko zniszczenia. „Świętość Kijowa dla świata chrześcijańskiego wymaga szacunku”, stwierdził Riccardi.

„Pilnie wzywamy tych, którzy mogą zadecydować o tym, aby nie używać broni w Kijowie, ogłosić zawieszenie broni dla miasta, ogłosić Kijów "miastem otwartym", nie pozwolić, by jego mieszkańcy stali się ofiarami przemocy zbrojnej i nie niszczyć miasta, na które dziś patrzy cała ludzkość”, głosi apel chrześcijańskiej Wspólnoty i wyraża nadzieję: „Oby tej decyzji towarzyszyło wznowienie negocjacji w celu osiągnięcia pokoju na Ukrainie”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 grudnia

Czwartek, I Tydzień Adwentu - wspomnienie św. Ambrożego
Szukajcie Pana, gdy można Go znaleźć,
wzywajcie Go, gdy jest blisko.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 7, 21. 24-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII
Nowenna do św. Jana od Krzyża

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter