3 grudnia
sobota
Franciszka, Ksawerego, Kasjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wśród trędowatych

Ocena: 0
2021
Założony w 1969 roku w najbiedniejszej części Indii ośrodek dla ludzi trędowatych Jeevodaya zainicjował pallotyn i lekarz ks. Adam Wiśniewski SAC. Ośrodek istnieje do dziś i otacza opieką kilkadziesiąt tysięcy ludzi dotkniętych trądem.
Pracuje w nim lekarka dr Helena Pyz, a pomoc umożliwiającą jej pracę otrzymuje od polskich ofiarodawców za pośrednictwem Sekretariatu Misyjnego Jeevodaya.

Światowy Dzień Chorych na Trąd jest okazją, żeby przypomnieć światu, jak niewiele potrzeba, by ich wyleczyć i zatrzymać dalszy rozwój tej okaleczającej choroby zakaźnej. Choć od pół wieku stosuje się skuteczne leki na chorobę Hansena, co roku zapada na nią 250 tysięcy osób, z czego ponad połowa w Indiach. Ponieważ za późno rozpoczynają leczenie, często tracą wzrok, władzę w rękach i nogach, poczucie własnej wartości i przydatności społecznej.

Ksiądz Feliks Folejewski SAC 25 stycznia przewodniczył w praskiej katedrze Mszy Świętej w intencji chorych, ich opiekunów oraz niosących im wsparcie w różnych formach.

– Wszyscy jesteśmy trędowaci od grzechu i potrzebujemy oczyszczenia, uzdrowienia. Bezczynność, narzekanie na zło, cierpienie nie rozproszą biedy ludzkiej. Trzeba zapalić światło miłości. Człowiek, który przyjął Bożą Miłość do swego serca, wyciąga ręce, aby śpieszyć z pomocą cierpiącym; jeżeli tak nie czyni, to znaczy, że nie umie kochać – mówił w homilii ks. Folejewski. – Ostateczna likwidacja cierpienia za pomocą techniki, za pomocą różnych zarządzeń to echo cywilizacji śmierci. Cierpienie można pokonać tylko tak jak Chrystus na krzyżu: większą miłością – pokreślił.

Po nabożeństwie Anna Sułkowska, kierownik Sekretariatu Misyjnego Jeevodaya, przedstawiła historię i plany Ośrodka Jeevodaya. Szczególne uznanie budzi projekt Sneha – ratowania zdrowia dziewięcioletniej dziewczynki.

Jacek Kalinowski
fot. Jacek Kalinowski/Idziemy
Idziemy nr 5 (488), 1 lutego 2015 r.PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 grudnia

Sobota, I tydzień Adwentu - wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, prezbitera
Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie.
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 9,35-10,1.5a-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter