18 czerwca
wtorek
Marka, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wybieramy życie, mimo że jesteśmy otoczeni śmiercią

Ocena: 0
327

Prawie 2,2 mln wewnętrznie przesiedlonych ludzi, zbombardowane miasta, nieustające ataki, umierający ranni, głód. Mimo że w Strefie Gazy życie ludzkie jest zagrożone, dostęp konwojów pomocowych jest wciąż częściowo blokowany.

fot. Caritas Polska

RATOWANIE ŻYCIA KARTĄ PRZETARGOWĄ 

Sytuacja humanitarna w Strefie Gazy jest skrajnie dramatyczna. Rozpaczliwie głodni ludzie, uwięzieni w gruzach, umierający ranni, wycieńczeni z pragnienia, bez dostępu do wody, bez nadziei na pomoc. – Według prawa międzynarodowego pomoc humanitarna powinna docierać do cywilnych ofiar każdego konfliktu, a dostęp do niej nie powinien nigdy być jedną z kart przetargowych w negocjacjach – podkreśla Ireneusz Krause, zastępca dyrektora Caritas Polska.

 


POMOC NA CELOWNIKU

Konwoje narażone są na opóźnienia, odwołania i kradzieże. Dostawy pomocy oraz kolejki ludzi czekających na wsparcie dosięgają działania zbrojne. Trwa też walka cywilów o przeżycie.

– Ludzie są w tak rozpaczliwej sytuacji, że konwoje z jedzeniem mogą nie mieć szansy dotrzeć na miejsce. Kiedy w ciężarówce jest chleb albo mąka, głodni ludzie po prostu się na nie rzucają – mówi Ireneusz Krause. – To towar ratujący życie. Każdy chce przeżyć.

 


CARITAS BEZUSTANNIE DZIAŁA W GAZIE

W Strefie Gazy Caritas Polska działa m.in. w ramach programu Rodzina Rodzinie. Pomoc polega na przekazywaniu środków finansowych. Caritas działa w partnerstwie z Caritas Jerozolima. Organizacja niesie pomoc w mieście Gaza na północy Strefy i w Rafah, przy granicy z Egiptem. W mieście Gaza Caritas jest jedyną organizacją działającą bez przerwy. Inne organizacje humanitarne w większości są usytuowane na południu. Zablokowany napływ pomocy powoduje, że głód jest jednym z narzędzi trwającego konfliktu.

– W mieście Gaza pozostaliśmy jedyną pomocą. Jeśli my nie będziemy ratować tych ludzi, mogą nie przeżyć – apeluje dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki. – Proszę o pomoc i wsparcie programu Rodzina Rodzinie. Każda kromka chleba, każda złotówka może pomóc i sprawić, że nie będziemy dziś sobie zadawać tego dramatycznego pytania, kto w ogóle przeżyje w Strefie Gazy.

 


ŚMIERTELNA DIETA: 245 KALORII

Przewiduje się, że wkrótce północna część Strefy Gazy osiągnie ostatni, piąty stopień braku bezpieczeństwa żywnościowego. Zapanuje klęska głodu. 245 kalorii – taka jest wartość energetyczna pokarmu przypadającego dziennie na osobę. To mniej niż opakowanie jogurtu. Ceny rosną w zatrważającym tempie. Koszt worka mąki to w przeliczeniu ok. 1600 zł. Ponadto 97 proc. wody z zasobów na tym terytorium jest niezdatne do picia.

Zniszczona w 84 proc. infrastruktura medyczna nie pozwala nawet na interwencje kryzysowe, bo codziennie przybywa setek rannych. Zginęło już 33 tys. osób, w tym dzieci. Jest to liczba oficjalna i nie obejmuje tysięcy zaginionych pod gruzami budynków.

Strefa Gazy, Ziemia Święta to kolebka chrześcijaństwa. W tej chwili w 2,2-milionowej Strefie Gazy jest tylko 800 chrześcijan. Obecna sytuacja sprawia, że ludzie różnych wyznań mieszkają razem. Domem stają się kościoły.

 


WALKA O PRZETRWANIE. CARITAS APELUJE O WSPARCIE

Wojna zmienia życie codzienne w walkę o przeżycie. Ludzie nie są w stanie żyć jak dotychczas – nie mogą pracować, zdobywanie jedzenia jest walką. Bez pomocy humanitarnej mieszkańcy Strefy Gazy po prostu nie przetrwają. Rodzina Rodzinie to największy program pomocowy Caritas Polska za granicą. Dzięki wsparciu darczyńców Caritas Polska co miesiąc przekazuje rodzinom pomoc finansową. Strefa Gazy została objęta programem w 2020 r., pomoc otrzymało już ponad 350 rodzin. W tym roku wsparcie otrzyma kolejne 215 rodzin.

Jak pomóc rodzinom w Strefie Gazy?

dokonując wpłaty na stronie caritas.pl/gaza;
robiąc przelew BLIK na telefon o tytule: Gaza, przesłany na numer +48 668 070 000;
wpłacając dowolną kwotę na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384, z dopiskiem: Gaza.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 czerwca

Wtorek, XI Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 43-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter