27 listopada
sobota
Waleriana, Wirgiliusza, Maksyma
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wygnańcy, nie migranci

Ocena: 0
263

W komentarzach do obecnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej słychać porównywanie dzisiejszych migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej do Polaków z roku 1942. W ostatnich żyjących świadkach tamtych czasów budzi to sprzeciw.

fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

W 1940 i 1941 r. na rozkaz Stalina odbyły się w Polsce cztery wielkie wywózki Polaków na Syberię: 10 lutego dotknęły one żołnierzy 1920 r., policjantów, leśników, kolejarzy, wyższych urzędników państwowych (wszystkich z rodzinami), 13 kwietnia – żony i dzieci oficerów zamordowanych w Katyniu, 29 czerwca – bieżeńców, czyli tych, którzy na wschód uciekali przed niemieckim okupantem, oraz rolników i urzędników, którym nie ufały władze radzieckie. W czerwcu 1941 r. wywieziono także mieszkańców terenów przygranicznych – by oczyścić je dla ich nowych zasiedleńców. Sowieckie archiwalia mówią o 320 tys. deportowanych, IPN o 800 tys., Związek Sybiraków trzyma się liczby 1,3 mln. Co trzeci zesłany zmarł na Syberii.

– Przyczyn deportacji należy szukać w agresji ZSRS na Polskę 17 września 1939 r., w wyniku której straciła ona suwerenność – mówi dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik prasowy IPN. – Na wschodnich kresach II RP rozpoczął się wówczas terror okupacyjny NKWD i Armii Czerwonej. Masowym deportacjom jako brutalnej formie represji towarzyszył proces wynaradawiania i rusyfikowania polskich obywateli. Mieli zostać odcięci od swoich korzeni – ziemi, kręgu kulturowego – oraz objęci laicyzacją i paszportyzacją. Tych, którzy nie chcieli zrzec się polskości, czekała fizyczna eksterminacja.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 48 (839), 28 listopada 2021 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 01 grudnia 2021


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 listopada

Sobota, XXXIV Tydzień zwykły
Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 21,34-36
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Odpust dla zmarłych przez cały listopadNajczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter