19 lutego
środa
Arnolda, Konrada, Marcelego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wypoczynek i modlitwa. Zakończyły się letnie obozy Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia

Ocena: 0
2568

Zakończyły się dwa letnie obozy dla stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Prawie 800 stypendystów wzięło udział w obozie w Kielcach, a 650 w Koszalinie. Uczestnicy przez tydzień poznawali goszczące ich regiony, tamtejsze uczelnie, brali udział w wydarzeniach kulturalnych oraz wspólnej modlitwie.

fot. FDNT, biuro prasowe

Koszalin

Od 10 do 16 lipca stypendyści gościli w Koszalinie. W tym czasie młodzi ludzie z całej Polski zwiedzili Kołobrzeg, przeżyli Dzień Skupienia w Skrzatuszu, zapoznali się z historią i kulturą regionu, odwiedzili koszalińskie parafie oraz spotkali się z przyjaciółmi z Fundacji.

– Gdy kard. Kazimierz Nycz zadzwonił do mnie z zapytaniem, czy istnieje możliwość zorganizowania takiego obozu, od razu się zgodziłem. To jest dla nas wielki zaszczyt i wielka przyjemność, ale i okazja, żeby pokazać młodym ludziom, że Koszalin jest miastem tworzonym dla nich, to miasto atrakcyjne, w którym jest co robić. Dla niektórych to też okazja, aby po raz pierwszy w życiu zobaczyć Morze Bałtyckie – podkreślił na konferencji prasowej Piotr Jedliński, prezydent Koszalina.

W Hali Widowiskowo-Sportowej odbyło się Forum, którego omawiano przede wszystkim dwa tematy: doskonalenie programu stypendialnego i formacyjnego oraz przyszłość fundacji.

– Dyskutowaliśmy o tym, w jaki sposób nasycić się nauczaniem Jana Pawła II i przekazywać jego osobę i dzieło innym. Szczególnie w kontekście tego, że poziom sentymentu wobec Ojca Świętego w sposób naturalny będzie się zmniejszał. Jego nauczanie jest stale aktualne, a w niektórych obszarach jeszcze bardziej aktualne niż w przeszłości. Na każdy z paneli dyskusyjnych zgłosiło swoje wnioski ponad 20 stypendystów. Widać jak bardzo im na tym zależy, jak bardzo się utożsamiają z tym dziełem. To jest duża wartość, bo od poziomu utożsamiania się ze światem wartości i samą fundacją będzie zależało zaangażowanie stypendystów oraz ich następców – mówi ks. Dariusz Kowalczyk, przewodniczący zarządu FDNT.

Podczas Mszy św. w kołobrzeskiej bazylice kard. Nycz zwrócił się do stypendystów: „Trzeba, żebyście byli ze szkoły świętego Jana Pawła II. To za jego życia powstała Fundacja ‘Dzieło Nowego Tysiąclecia’ i on o tym wiedział. On akceptował ten wymiar Fundacji, którym jest pomoc zdolnej młodzieży, żeby mogła studiować, żeby mogła się uczyć, rozwijać i rosnąć na wspaniałą polską młodzież. Dlatego bierzcie wszystkie cechy jego charakteru i osobowości. To był człowiek pojednania, człowiek budzenia w ludziach miłości. Każdy, kto go spotykał, każdy, z kim zamienił chociaż jedno zdanie, czuł miłość, która rozpala ludzkie serca. Takiej miłości wszystkim nam bardzo potrzeba.”

Kielce


Prawie 800. stypendystów od 19 do 29 lipca brało udział w obozie w Kielcach. Pobyt zorganizowany był pod hasłem „Kielce – miasto na skale”. Nie zabrakło wspólnej modlitwy, pobytu na kieleckich uczelniach, zwiedzania, zajęć integracyjnych, dyskotek i udziału w wydarzeniach kulturalnych. Dzień skupienia odbył się na Kadzielni, wysłuchano koncertu koncert Happy Day Alleluja.

- Stypendystów zaprosili do Kielc pan prezydent Wojciech Lubawski i bp Jan Piotrowski. Ci młodzi zdolni ludzie, którzy są nazywani „żywym pomnikiem św. Jana Pawła”, przyjadą do miasta, w którym polski papież tak pięknie mówił o małżeństwie, rodzinie – jako o fundamencie, jako o skale narodu – powiedział KAI ks. Łukasz Zygmunt, odpowiedzialny za organizację pobytu.

Uczestnicy obozu wzięli udział w 45. Międzynarodowym Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej „Wiatraczek”, podczas którego odbył się koncert „Największy Zespół Rockowy” – wspólne wykonanie piosenki „Kocham wolność” umożliwiło ustanowienie rekordu w jednoczesnym graniu tego utworu na gitarach i instrumentach perkusyjnych.

W niedzielę 22 lipca gościli we wszystkich kieleckich parafiach, gdzie składali świadectwa, dzieląc się wpływem stypendium na ich życie. 25 lipca zorganizowano dla nich wycieczkę po regionie świętokrzyskim, podczas której odwiedzili Święty Krzyż, Chęciny, Tokarnię i Sandomierz. 27 lipca w hali Politechniki Świętokrzyskiej miał miejsce „Dzień sportu”.

***
Powołana przez Konferencję Episkopatu Polski Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” działa od 18 lat. Aktualnie pod opieką ma ponad 2000 stypendystów, którzy otrzymują nie tylko pomoc finansową, ale także uczestniczą w obozach wakacyjnych i spotkaniach formacyjnych w ciągu roku. Pieniądze na stypendia pochodzą z przykościelnej i publicznej zbiórki pieniędzy z okazji Dnia Papieskiego, z ofiar darczyńców i 1% podatku dochodowego.
Stypendyści mają wysokie wyniki w nauce, pochodzą z małych miejscowości, z rodzin mniej zamożnych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 lutego

Każdy człowiek winien być chętny do słuchania, nieskory do mówienia.
Dziś w Kościele: środa, VI tydzień zwykły, wsp. dowolne św. Konrada z Piacenzy, pustelnika
Czytania liturgiczne (rok A, II): Jk 1, 19-27; Ps 15, 1b-3 i 4b-5; Mk 8, 22-26
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
SalveNet zaprasza na Duchową siłkę o. Szymona Janowskiego OFMCap.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -