29 września
czwartek
Michala, Gabriela, Rafala
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego wykluczający przesłankę do aborcji eugenicznej przynosi owoce

Ocena: 0
340

Ogromny spadek liczby aborcji w Polsce - poinformowała na swojej stronie internetowej "Rzeczpospolita" komentując rządowy raport z wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej (patrz: artykuł). - W całym 2021 roku dokonano zaledwie 107 legalnych zabiegów przerywania ciąży, dziesięciokrotnie mniej niż w latach poprzednich - informuje dziennik.

Fot. pixabay.com/CCO

Dane raportu oznaczają, że prawo działa i pozwoliło na uratowanie konkretnych ludzi. W poprzednich latach liczba aborcji zarejestrowanych przez Ministerstwo Zdrowia wynosiła 1076 (w latach 2018 i 2020) oraz 1110 w roku 2019. Według Magdaleny Korzekwy-Kaliszuk, , prawnik i psycholog, prezes Fundacji Grupa Proelio, gdyby nie zmiana prawa w wyniku orzeczenia Trybunału, także w ubiegłym roku życie przed urodzeniem straciłoby w Polsce ok. 1000 dzieci, głównie z powodu podejrzenia zespołu Downa.

Do momentu publikacji wyroku z 22 października 2020 polskie prawo przewidywało, że prawo do życia podlega ochronie, również w fazie prenatalnej, z wyjątkiem 3 okoliczności opisanych w ustawie o planowaniu rodziny.

Według tych przepisów, aborcja była dopuszczalna w przypadku ciąży pochodzącej z gwałtu, zagrożenia życia lub zdrowia matki a także w sytuacji „dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu”. Po publikacji wyroku TK moc prawną traci ostatnia z przesłanek.

„Dobre prawo pozytywnie wpływa na postawy ludzi. Z jednej strony umacnia przekonania o tym, że prawo do życia nie powinno być zależne od diagnozy stanu zdrowia. Z drugiej strony, brak możliwości zabicia dziecka z powodów eugenicznych sprawia, że lekarze nie będą już mieli podstaw do proponowania czy wręcz naciskania na rodziców, aby dokonali aborcji” - uważa szefowa Fundacji Grupa Proelio, zbierającej świadectwa osób, które kwalifikowały się do aborcji oraz ich rodziców.

Ekspert argumentuje, że często w Polsce dochodziło do nacisków na aborcję z powodów eugenicznych. Środowiska pro-life i „Rzeczpospolita” zwracają również uwagę na to, że w kolejnych latach liczba tzw. legalnych aborcji jeszcze spadnie.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego wszedł w życie 27 stycznia przed północą, a z danych cytowanych przez „Rzeczpospolitą” wynika, że 75 ze 107 aborcji wykonano w przypadku tzw. przesłanki eugenicznej, czyli tej, którą wyeliminowało orzeczenie polskiego sądu konstytucyjnego.

Gazeta zauważa, że dane ubiegłoroczne pokazują, iż nie ma mowy o tym, by lekarze rozszerzająco interpretowali przesłankę o zagrożeniu dla życia i zdrowia kobiety, kierując się jej zdrowiem psychicznym. Liczba 32 aborcji związanych z tym kontratypem jest zbliżona do statystyk z poprzednich lat.

Organizacje i politycy opowiadający się za osłabieniem prawnej ochrony życia nienarodzonych dzieci twierdzą, że wskutek wyroku TK Polki częściej decydują się na aborcję za granicą. Według posłanki Lewicy Joanny Scheuring-Wielgus to liczby „idące w tysiące”. Jednocześnie nie podaje się żadnych dowodów potwierdzających te twierdzenia.

„Nawet jeśli część rodziców i tak zdecydowała o zabiciu swoich dzieci z podejrzeniem chorób w sposób nielegalny czy za granicą, to zdecydowana większość spośród nich pozwoliła dziecku żyć i to jest bezdyskusyjne zwycięstwo, które umożliwił wyrok TK” - odpowiada Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

"Rzeczpospolita": Ogromny spadek liczby aborcji w Polsce

Wyniki raportu komentuje takze na swoim profilu facebookowym Kaja Godek z Fundacji Życie i Rodzina.

"Rzeczpospolita" pisze o raporcie rządowym z wykonania ustawy aborcyjnej za pierwszy rok, gdy wyrok był w mocy. 75 aborcji z przesłanki eugenicznej (prawdopodobnie w dn. 1-27 stycznia, gdy wyrok jeszcze nie obowiązywał, wszedł w życie 27.01.2021 po godzinie 23.00), 32 z przesłanki o zagrożeniu życia lub zdrowia matki. W poprzednich latach w sumie 1076 (2018), 1110 (2019) i 1076 (2020), czyli w 2021 roku spadek o około tysiąc aborcji na rok.

To są konkretnie uratowani ludzie. Bezbronni, niewinni, będący obiektem agresji aborcjonistów, teraz uratowani dzięki lepszemu prawu. Prawu, które od lat było w Konstytucji RP,  a jednak obywatele musieli intensywnie działać, aby wreszcie zaczęło ono działać. Każdy, kto przez te lata podpisał się pod ustawami obywatelskimi w obronie życia, kto dzwonił do posłów, podpisywał petycje do Trybunału, każdy, komu nie było wszystko jedno - ma udział w uratowaniu tych dzieci.

Na przyszłość:

  • likwidacja pozostałych przesłanek. Te 107 zabitych dzieci też ma prawo do życia i nie powinno zostać zabite. Dzieci chorych matek można ratować wraz z ich matkami, a jeśli uratowanie obojga jest niemożliwe i ocali sie tylko matkę, to śmierć tych dzieci to nie aborcja!
  • przesłanka o czynie zabronionym także do likwidacji. Dość karania dziecka śmiercią za przestępstwo popełnione przez ojca. Dziecko z gwałtu jest obok matki druga ofiarą gwałtu i  nie wolno go zabijać. Dla matek natomiast aborcja po gwałcie nie jest ulga, ale dodatkową traumą, co mówią same kobiety, które w takiej sytuacji się znalazły. Zresztą ta przesłanka jest martwa, w 2021 roku nie było na jej podstawie ani jednej aborcji, trend znany od lat.
  • radykalna walka z przestępczością aborcyjną. Zadanie dla wymiaru sprawiedliwości. Jednocześnie staje się jasne, że potrzeba uszczelnienia przepisów tak, by zlikwidować tzw. "turystykę aborcyjną", systemowe pomocnictwo w aborcji, zorganizowany instruktaż, jak zabijać dzieci, np. w formie infolinii telefonicznych. Aborcjonizm, czyli wzywanie do fizycznej eliminacji określonej grupy społecznej, powinien natomiast zostać zakazany, tak jak zakazane jest praktykowanie nazizmu, faszyzmu i komunizmu - w istocie ideologia zabijania ludzi jest zawsze tym samym, ma tylko nowe odrażające odsłony. Te dobre zmiany ma przynieść ustawa obywatelska "Aborcja to zabójstwo" www.aborcjatozabojstwo.pl, którą już teraz można (i należy!) poprzeć, wystarczy wydrukować kartę, złożyć podpis, zebrać podpisy innych osób i wysłać na adres podany na karcie.
  • ataki aborcjonistów są wyrazem ich bezsilności. Demolowanie kościołów, zakłócanie nabożeństw, wandalizm na ulicach, nękanie obrońców życia - radykalna lewica ma ubogie środki wyrazu i rozmawia tylko tak jak umie. Z patologią trzeba walczyć zdecydowanie, a w tym samym czasie nie pozwolić, by hamowała nasze działania. To my, obrońcy życia, mamy rację. Wygramy. I upomnimy się o każde zabijane dziecko.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 września

Czwartek, XXVI tydzień zwykły, święto świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała
Błogosławcie Pana, wszyscy Jego aniołowie,
wszyscy słudzy, pełniący Jego wolę.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 1, 47-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter