23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wyroki sądowe a wybory samorządowe. Jest głos Państwowej Komisji Wyborczej

Ocena: 0
1881

Kwestie związane z przestrzeganiem ustawy o pracownikach samorządowych nie należą do kompetencji Państwowej Komisji Wyborczej; komisja nie jest uprawniona do wyrażania opinii w tej sprawie - podkreśliła we wtorkowym komunikacie PKW.

fot. Wikimedia Commons, CC

PKW podkreśliła jednocześnie, że znana jest jej kwestia dotycząca braku spójności pomiędzy przepisami o pracownikach samorządowych, a Kodeksem wyborczym w zakresie możliwości startu w wyborach i ewentualnego sprawowania funkcji prezydenta przez danego kandydata.

W poniedziałek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin ocenił, że "nie ma żadnej możliwości, aby nawet w przypadku wygranej" obecna prezydent i zarazem kandydatka na prezydent Łodzi Hanna Zdanowska mogła "objąć skutecznie urząd prezydenta miasta Łodzi". Sasin zaapelował też o stanowisko PKW w tej sprawie.

Szef KSRM na konferencji powoływał się na ustawę o pracownikach samorządowych. Ustawa ta wprost stosuje się do wójta, burmistrza i prezydenta i stanowi, że prezydentem może być tylko osoba niekarana za przestępstwo popełnione z winy umyślnej i ścigane z oskarżenia publicznego

Hanna Zdanowska (PO) pod koniec września w sądzie II instancji została uznana winną poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu uzyskania kredytu przez jej partnera, za co skazano ją na 20 tys. zł grzywny.

"Państwowa Komisja Wyborcza nie jest właściwa do oceny posiadania prawa wybieralności przez konkretnego kandydata. W wyborach do wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) właściwymi do rozpatrywania zgłoszeń kandydatów są gminne (miejskie) komisje wyborcze" - czytamy w komunikacie PKW.

PKW podkreśliła, że znana jest jej kwestia dotycząca braku spójności pomiędzy przepisami o pracownikach samorządowych, a kodeksem wyborczym w zakresie możliwości startu w wyborach i ewentualnego sprawowania funkcji prezydenta przez danego kandydata.

"Należy jednakże zwrócić uwagę, że kwestie związane z przestrzeganiem powołanej wyżej ustawy o pracownikach samorządowych, w tym sprawy dotyczące zatrudniania pracowników samorządowych na podstawie wyboru, a zatem także wójtów (burmistrzów, prezydentów miast), nie należą do kompetencji Państwowej Komisji Wyborczej. Dlatego też Komisja nie jest uprawniona do wyrażania opinii w tych sprawach" - podkreśliła PKW.

Komisja zaznaczyła, że jest zobowiązana przeprowadzić wybory na podstawie przepisów Kodeksu wyborczego i rozpatruje, czy kandydat posiada prawo wybieralności, tj. m.in. "czy nie był skazany prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe".

Powołując się na wspomniany wyżej art. 11 par. 2 pkt 1 Kodeksu wyborczego PKW podkreśliła, że osoba skazana za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego, ale na karę inną niż kara pozbawienia wolności, będzie mogła kandydować w wyborach samorządowych w 2018 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 kwietnia

Wtorek, IV Tydzień wielkanocny
Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 24-26)
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter