6 lipca
poniedziałek
Gotarda, Dominiki, Lucji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

XIII Powstańcze Kajaki - Wisłą przez Miasto Nieujarzmione

Ocena: 0
4583

Po raz trzynasty Fundacja AVE zaprasza do uczczenia rocznicy Powstania Warszawskiego podczas spływów kajakowych "Wisłą przez Miasto Nieujarzmione". Z uczestnikami powstańczego spływu 1 sierpnia 2018 roku o g. 13 spotka się p. Zofia Czekalska, "Sosenka", sanitariuszka ze Zgrupowania "Chrobry II". 

fot. materiały nadesłane

- Włączamy Wisłę do powstańczych obchodów, ponieważ w 1944 roku stanowiła ona przestrzeń dramatycznego podziału - mówi Bartłomiej Włodkowski, pomysłodawca przedsięwzięcia. - Chcemy oddać hołd tym wszystkim, którzy w czasie Powstania musieli zmierzyć się z rzeką, kiedy pod ogniem kul przeprawiali się z prawego brzegu, aby iść na pomoc walczącej Warszawie. Wielu z nich Wisła pochłonęła


Spływ rozpocznie się na przystani WKW w Wawrze przy Wale Miedzeszyńskim 295, a zakończy na Plaży Żoliborz. W tych miejscach w 1944 roku przeprawiali się przez rzekę partyzanci. - W pierwszych tygodniach powstania przerzuty partyzantów organizowano na wysokości Wawra i Siekierek - dodaje Włodkowski. - Choć Niemcy codziennie patrolowali rzekę łodzią motorową, do 20 sierpnia udało się pod osłoną nocy przeprawić blisko 300 żołnierzom, w tym 60 sanitariuszkom. Na Białołęce przerzut wielkiej grupy 220 partyzantów z lasów Jabłonny, Legionowa i Choszczówki miał miejsce 6 i 7 września. Ponieważ hitlerowcy zniszczyli przygotowane do przeprawy łodzie, Polacy przeprawiali się z wielkim narażeniem życia wiślanym brodem.    

  
Podczas spływu zaplanowano gawędą p. Zofii Czekalskiej, uczestniczki Powstania, wspólne śpiewanie piosenek okupacyjnych pod egidą zespołu muzycznego, a w godzinie W na wysokości Starówki paradę kajaków z transparentami Pamiętamy oraz wyścig kajakowy o Kotwicę Powstania 44.


Wyprawy zabezpieczają doświadczeni przewodnicy i ratownicy WOPR. Dla każdego uczestnika organizatorzy przygotowali pamiątkowe koszulki. Za organizację powstańczych spływów Fundacja AVE otrzymała prestiżową nagrodę Przyjaznego Brzegu. Tegoroczną edycję wspiera m.st. Warszawa.

Chętnie służymy szczegółowymi informacjami - tel. 608 178 447.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 lipca

Poniedziałek, XIV Tydzień zwykły
+ Wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, dziewicy
«Ufaj, córko! Twoja wiara cię ocaliła»
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Oz 2,16.17b-18.21-22; Ps 145,2-9; Mt 9,18-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter