18 września
piątek
Irmy, Stanislawa, Ireny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

XIII Powstańcze Kajaki - Wisłą przez Miasto Nieujarzmione

Ocena: 0
4609

Po raz trzynasty Fundacja AVE zaprasza do uczczenia rocznicy Powstania Warszawskiego podczas spływów kajakowych "Wisłą przez Miasto Nieujarzmione". Z uczestnikami powstańczego spływu 1 sierpnia 2018 roku o g. 13 spotka się p. Zofia Czekalska, "Sosenka", sanitariuszka ze Zgrupowania "Chrobry II". 

fot. materiały nadesłane

- Włączamy Wisłę do powstańczych obchodów, ponieważ w 1944 roku stanowiła ona przestrzeń dramatycznego podziału - mówi Bartłomiej Włodkowski, pomysłodawca przedsięwzięcia. - Chcemy oddać hołd tym wszystkim, którzy w czasie Powstania musieli zmierzyć się z rzeką, kiedy pod ogniem kul przeprawiali się z prawego brzegu, aby iść na pomoc walczącej Warszawie. Wielu z nich Wisła pochłonęła


Spływ rozpocznie się na przystani WKW w Wawrze przy Wale Miedzeszyńskim 295, a zakończy na Plaży Żoliborz. W tych miejscach w 1944 roku przeprawiali się przez rzekę partyzanci. - W pierwszych tygodniach powstania przerzuty partyzantów organizowano na wysokości Wawra i Siekierek - dodaje Włodkowski. - Choć Niemcy codziennie patrolowali rzekę łodzią motorową, do 20 sierpnia udało się pod osłoną nocy przeprawić blisko 300 żołnierzom, w tym 60 sanitariuszkom. Na Białołęce przerzut wielkiej grupy 220 partyzantów z lasów Jabłonny, Legionowa i Choszczówki miał miejsce 6 i 7 września. Ponieważ hitlerowcy zniszczyli przygotowane do przeprawy łodzie, Polacy przeprawiali się z wielkim narażeniem życia wiślanym brodem.    

  
Podczas spływu zaplanowano gawędą p. Zofii Czekalskiej, uczestniczki Powstania, wspólne śpiewanie piosenek okupacyjnych pod egidą zespołu muzycznego, a w godzinie W na wysokości Starówki paradę kajaków z transparentami Pamiętamy oraz wyścig kajakowy o Kotwicę Powstania 44.


Wyprawy zabezpieczają doświadczeni przewodnicy i ratownicy WOPR. Dla każdego uczestnika organizatorzy przygotowali pamiątkowe koszulki. Za organizację powstańczych spływów Fundacja AVE otrzymała prestiżową nagrodę Przyjaznego Brzegu. Tegoroczną edycję wspiera m.st. Warszawa.

Chętnie służymy szczegółowymi informacjami - tel. 608 178 447.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 września

Piątek, XXIV Tydzień zwykły
+ Święto św. Stanisława Kostki, zakonnika
Błogosławieni czystego serca,
albowiem oni Boga oglądać będą.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 1J 2,12-17; Ps 148,1-2.11-14; Łk 2,41-52
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter