26 lutego
piątek
Miroslawa, Aleksandra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zadbaj o swoje myśli

Ocena: 0
1188

Wewnętrznych problemów i towarzyszących im emocji nie da się zamieść pod dywan.

fot. pixabay.com/CC0

Siedząc u fryzjera, prowadziłam pogawędkę ze strzygącą mnie kobietą. Spytała, z jakiego powodu zmieniam fryzurę. Odpowiedziałam, że nie mam konkretnego powodu – oprócz tego, że pojawiła się we mnie potrzeba zmiany. Skomentowała, że bywają kobiety, które kompletnie zmieniają swoją fryzurę ze względu na okoliczności w życiu, np. rozstanie z chłopakiem. Chcąc coś zapomnieć, zmieniają dużo – od długości po kolor włosów.

Skłoniło mnie to do myślenia, jak zewnętrznym wyglądem staramy się przykryć to, co dzieje się wewnątrz nas.

Sama pamiętam, że kiedy cztery i pół roku temu zmarła moja Mama, też miałam potrzebę zmiany fryzury. Nie do końca byłam to w stanie wytłumaczyć, ale tak jakbym chciała zamknąć ten trudny okres i pokazać sobie samej, że żyję dalej i idę do przodu. Wtedy zmiana uczesania nieco pomogła, ale wcale nie uzdrowiła w cudowny sposób mojego wnętrza. Potrzebowałam przejść długi proces żałoby, mierząc się z wszelkimi towarzyszącymi temu myślami i emocjami.

Wewnętrznych problemów i towarzyszących im emocji nie da się zamieść pod dywan i udawać, że ich nie ma. Okej, może się da, ale tylko na pewien czas. W końcu odezwą się jak bomba z opóźnionym zapłonem. I może być jeszcze trudniej uporać się z nimi, niż gdybyśmy zajęli się nimi od razu.

W książce „Włącz swój mózg” dr Caroline Leaf pisze: „Sposób, w jaki doświadczasz swoich uczuć, w jaki mierzysz się ze swoimi myślami i rodzaj uwagi, którą im poświęcasz, zmienią funkcjonowanie Twojego mózgu” (s. 117). Nie możemy kontrolować niektórych wydarzeń, ale możemy kontrolować nasze reakcje na nie. Każda pozytywna, pełna nadziei myśl zmienia i rozwija nasz mózg na dobre, a negatywne myśli dosłownie nas niszczą. Tak stworzył nas Pan Bóg. „Badania wykazują, że od 75 do 98 proc. chorób umysłowych, fizycznych i behawioralnych ma swoje korzenie w procesie myślowym” (s. 36). Warto więc zadbać o nasze myśli!

Ja sama z natury działam szybko, a to oznacza, że czasem mogę pominąć przeżywane emocje. Ponieważ jednak wiem, jak niekorzystne dla mnie może być ich nieprzepracowanie, nauczyłam się być bardziej świadoma w tej kwestii.

Gdy jest mi bardzo trudno, zadaję sobie pytanie: „Co teraz czuję?”. A potem się zastanawiam: „Dlaczego tak się czuję?”. A gdy już znajdę korzeń, mogę podjąć decyzję, co zrobię z moją reakcją. Wtedy, zamiast udawać, że problemu nie ma, najpierw oddaję tę sprawę Bogu w modlitwie. A następnie, jeśli to potrzebne i możliwe, podejmuję kroki, by sprawę rozwiązać. Czasem radzę się także kogoś zaufanego.

Pan Bóg, nasz Stwórca, który nas najlepiej zna, pomaga nam układać wszystkie elementy życia, włącznie z zawiłościami naszych emocji i myśli. Jak to dobrze, że kiedy zwrócimy się z tym do Niego, On obiecuje: „A pokój Boży, który przewyższa wszelki umysł, będzie strzegł waszych serc i myśli w Chrystusie Jezusie” (Flp 4, 7).

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 lutego

Piątek, I Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Odrzućcie od siebie wszystkie grzechy
i uczyńcie sobie nowe serce i nowego ducha.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 5,20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 26 lutego par. św. Ojca Pio (ul. Fieldorfa 1, DW-P)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter