19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zapraszamy do Piotrkowa

Ocena: 0
805

W ramach obchodów 650-lecia obecności Ormian w Polsce, które rozpoczęły się w styczniu w Krakowie, w sobotę 10 czerwca odbędą się uroczystości w Piotrkowie Trybunalskim. Choć w mieście nie ma już ormiańskiej mniejszości, to można znaleźć wiele jej zapomnianych śladów. Stąd nazwa spotkania „Ormianie wracają do Piotrkowa”.

– Rozpoczynamy o godz. 12 Mszą Świętą w kościele farnym św. Jakuba, w którym Ormianie przez wieki zawierali związki małżeńskie i chrzcili dzieci. Nie mieli bowiem w Piotrkowie własnej świątyni, lecz podlegali jurysdykcji parafii farnej. Liturgię celebrować będą o. Wahan Howagimian z klasztoru ojców mechitarystów z Wiednia, Istvan Garaguly, diakon z Węgier, oraz księża z Polski. Upiększy ją sześcioosobowy chór męski – zaznacza Monika Agopsowicz z Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich. – Następnie Marcin Łukasz Majewski, historyk z Piotrkowa oprowadzi nas traktem ormiańskim, a prof. Krzysztof Stopka z Krakowa przedstawi okoliczności zatwierdzenia prawa ormiańskiego w Polsce w XVI w. Szukając śladów piotrkowskich Ormian, przejdziemy do klasztoru dominikanek, gdzie odbędzie się otwarcie wystawy „Z widokiem na Ararat. Losy Ormian w Polsce” – zachęca. W czerwcu w Piotrkowie otwarte będą jeszcze dwie wystawy: malarstwa Ludwiki Borzymek „Sceny z życia piotrkowskich Ormian” oraz historyczna „Wielki zapomniany. Arcybiskup ormiański Józef Teodorowicz (1864-1938) – wybitny polski kapłan i mąż stanu”.

Po wspólnym posiłku z kuchnią ormiańską w roli głównej odbędzie się koncert krakowskiego zespołu Organic Noises, który gra współczesną muzykę opartą na melodiach wschodu. Dodatkową atrakcją będzie obecność w centrum Starego Miasta skryby ormiańskiego, który nie tylko sam będzie kaligrafował, ale również uczył chętne osoby tej trudnej sztuki.

– Spotkanie w Piotrkowie ma charakter otwarty. Wszyscy są bardzo mile widziani, będzie rodzinna atmosfera – zaprasza Monika Agopsowicz.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter