25 stycznia
sobota
Pawła, Miłosza, Elwiry
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zawsze w drodze

Ocena: 0
565

Europejskie Spotkanie Młodych Taizé, organizowane na przełomie roku, tym razem odbyło się we Wrocławiu. Na zaproszenie braci z Taizé odpowiedziało około 15 tys. młodzieży. Co było tam najważniejsze?

fot. BP Archidiecezji Krakowskiej

Przyjechali z ponad 60 krajów, nie tylko z Europy – przeważali Polacy, Ukraińcy, Włosi, Białorusini, Chorwaci i Francuzi – ale także z różnych zakątków świata, jak Brazylia, Togo, Japonia czy Indonezja.

Tradycja tych chrześcijańskich spotkań ekumenicznych jest długa – sięga lat 70. XX w. Związana jest z pomocą ubogim i życiem monastycznym, jakie w czasach powojennych dramatów, pamięci bliskich jeszcze krzywd, ran i pretensji realizował we francuskiej wiosce Roger Louis Schütz-Marsauche. Założona przez niego wspólnota życia, pojednania i – przede wszystkim – modlitwy o pokój dla wielu ludzi w Europie stała się ważną inspiracją. Dziś, po ponad półwieczu od tamtych wydarzeń, wciąż trwa „pielgrzymka zaufania przez ziemię”. Przez te lata wiele miast Europy stało się dla młodych ludzi miejscem spotkania, medytacji, dzielenia się Słowem Bożym i doświadczeniami życia.

 


PIELGRZYMKA ZAUFANIA

Miasto Wrocław było gospodarzem zlotu w pamiętnym roku 1989 – roku przemian i granicy dwóch epok: dominacji komunistycznego imperium zła i odzyskiwania godności ludzi wolnych. Obecnie, po 30 latach, Wrocław, Polska, Europa i świat są zupełnie inne. Stoimy przed odmiennymi wyzwaniami, problemami, nadziejami i lękami, a jednak przesłanie z małej wioski Taizé wciąż pozostaje zadziwiająco aktualne. „W 1989 r. byliśmy tu, we Wrocławiu – mówił brat Alois – w historycznym momencie, gdy wiał wiatr entuzjazmu i wolności, niosąc wspaniałą nadzieję. Dziś kolejny etap naszej pielgrzymki zaufania odbywa się w trudniejszej sytuacji”. Teraz wolność i różnorodność jest raczej normą, a nie oczekiwanym darem, ale to nie powinno przeszkadzać nam w komunii, przeciwnie zobowiązuje do szukania woli Bożej, która potrafi zgromadzić nas w jedności Chrystusa. „Wtedy będzie to świadectwo, które przekroczy granice Kościoła.” W zamęcie przenikającym europejski kontynent właśnie młodzi ludzie powinni nieść coraz dalej pragnienie jedności.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 03 (743), 19 stycznia 2020 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 stycznia 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dr. hab. filozofii, adiunktem Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej UKSW, duszpasterzem akademickim diecezji warszawsko-praskiej

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 stycznia

Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!
Dziś w Kościele: sobota, II tydzień zwykły, Święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła
Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 22,3-16 lub Dz 9,1-22; Ps 117,1-2; Mk 16,15-18
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -