20 lipca
sobota
Czeslawa, Hieronima, Malgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zbliżają się Światowe Dni Dzieci

Ocena: 0
391

Kolejne grupy wciąż zapisują się na Światowe Dni Dzieci, które organizowane są po raz pierwszy w historii.

Fot. Pixabay - CC0

Pomysłodawcą jest papież Franciszek, który chciał stworzyć „młodszą” wersję Światowych Dni Młodzieży. Wydarzenie odbędzie się na Stadionie Olimpijskim w Rzymie oraz na placu przed bazyliką watykańską w dniach 25-26 maja 2024. W obu spotkaniach weźmie udział Ojciec Święty. Swój akces zgłosiło dotąd 64 tys. dzieci wraz z opiekunami, którzy są wymagani przez organizatorów. Reprezentować będą 85 krajów. 

Dzieci ze slumsów i krajów dotkniętych wojnami

To jest profetyczna intuicja papieża Franciszka, która wniesie wiele życia do Kościoła

– mówił ojciec Enzo Fortunato prezentując ostatnie przygotowania od majowego spotkania. Włoski franciszkanin, który jest koordynatorem Światowych Dni Dzieci wskazuje na ogromną solidarność z jakim to wydarzenie się spotyka.

Mamy informacje o dzieciach, z różnych krajów europejskich, które sprzedały swe ulubione zabawki, by sfinansować przyjazd swych rówieśników z uboższych krajów. Dzieje się to wśród rodzin związanych m.in. z Ruchem Focolari

– mówił o. Fortunato. 

Udział najmłodszych z krajów objętych konfliktami zbrojnymi stanie się możliwy dzięki zaangażowaniu Wspólnoty św. Idziego.

Obecne będą dzieci m.in. z Ukrainy i Ziemi Świętej, od Jerozolimy przez Betlejem po Gazę

– ujawnił zakonnik. Dzięki specjalnemu funduszowi solidarności, który każdy może wesprzeć (więcej informacji na www.giornatamondialedeibambini.org/) obecni będą m.in. przedstawiciele najmłodszych zamieszkujących brazylijskie fawele czy slumsy w Buenos Aires i na Haiti. Franciszkanin wyznał, że ogromnym zaskoczeniem dla niego samego było odkrycie wielonarodowej mozaiki Wiecznego Miasta.

Na spotkanie zapisali się przedstawiciele 37 narodowości mieszkających w Rzymie. Zapowiedzieli, że przybędą w swoich tradycyjnych strojach narodowych

– mówił o. Fortunato. 

Program Światowych Dni Dzieci 

Kard. José Tolentino de Mendonça poinformował, że choć ogłoszenie przez Franciszka Światowych Dni Dzieci stanowiło ogromną niespodziankę, to udało się puścić w ruch sprawną machinę organizacyjną.

Na stadion może wejść maksymalnie 72 tys. osób, to stanowi dla nas ograniczenie liczbowe. Natomiast na Mszę św. w Watykanie może przyjść znacznie więcej osób 

– mówił prefekt Dykasterii Kultury i Edukacji, która przygotowuje to wydarzenie. 

W sobotę, 25 maja, na Stadionie Olimpijskim powstanie miasteczko na miarę dziecka, które będzie dostępne od godz. 12:30. Przewidziano wydarzenia sportowe i artystyczne. O godz. 17 przybędzie papież Franciszek, który będzie odpowiadał na pytania najmłodszych.

Otrzymujemy morze pytań, podobnie jak rysunków, na których dzieci chcą opowiedzieć Franciszkowi swoje troski oraz marzenia o przyszłości

– mówił o. Fortunato. W akcję włączyło się ponad 2 tys. szkół. Z Brazylii dotarła na przykład paczka z 2345 rysunkami, zebranymi przez Rycerstwo Niepokalanej. Jak zaznacza koordynator ŚDD, przeważają w nich trzy tematy – wszystkie bliskie papieżowi Franciszkowi: poszukiwanie pokoju, potrzeba braterstwa i wzajemnego szacunku oraz ochrona środowiska i Ziemi jako „wspólnego domu”. 

Na niedzielę Franciszek zaprasza uczestników Światowych Dni Dzieci do Watykanu. Na placu św. Piotra odprawi dla nich Eucharystię, po której pozdrowi wszystkie dzieci. Za oprawę muzyczną liturgii odpowiada słynny chór dziecięcy z Bolonii – Coro dello Zecchino d’oro, który od 1963 roku działa przy franciszkańskim Instytucie Antonianum.

Dni dzieci w diecezjach

Kard. José Tolentino de Mendonça przypomniał, że papież wpadł na pomysł nowej inicjatywy po spotkaniu z 8 tys. dzieci, które w listopadzie ub. r. odbyło się w watykańskiej Auli Pawła VI. W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP zapowiedział to wydarzenie. Odbędzie się ono pod hasłem: „Oto czynię wszystko nowe” i na prośbę Franciszka ma się obywać równolegle w Rzymie i diecezjach na świecie. W spotkaniu mogą uczestniczyć dzieci w wieku 6-12 lat. Na 7-osobową grupę przypadnie dwóch dorosłych opiekunów.

Przy wydarzeniu ma pracować ponad tysiąc wolontariuszy, wśród nich wielu studentów z całego Półwyspu Apenińskiego a także innych krajów. Akredytowało się ponad 300 dziennikarzy. Wiele grup dotrze na to spotkanie pociągami. Z tej okazji Franciszek udzielił krótkiego wywiadu magazynowi Włoskich Kolei Państwowych. Wyznał w nim, że od dziecka bardzo lubił korzystać z transportu publicznego, by być bliżej ludzi i że brakuje mu tego jako papieżowi. Pytany o zbliżające się spotkanie wyznał: „Najmłodsi strzegą w sobie nienaruszone poczucia piękna. Obserwujmy i słuchajmy ich, jeśli to zrobimy, uwrażliwią także nas dorosłych”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 lipca

Sobota, XV Tydzień zwykły
Dzień powszedni albo wspomnienie bł. Czesława
W Chrystusie Bóg pojednał świat z sobą,
nam zaś przekazał słowo jednania.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 12, 14-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter