19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zbuduj Domek Doktora w Nepalu

Ocena: 0
1063

W pierwszą rocznicę tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi w Nepalu poznańska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” apeluje o dalszą pomoc dla poszkodowanych.

2016-04-25 17:09
bt / Poznań (KAI), mz
fot. PAP/EPA/NARENDRA SHRESTHA

Razem z Fundacją „Mała Polska w Nepalu” buduje w wiosce Dumre, znajdującej się blisko 30 km od Katmandu, punkt medyczny. Projekt nosi nazwę Domek Doktora.

Koszt budowy Domku Doktora oszacowano na 20 tys. zł. ? W związku z blokadą ekonomiczną wprowadzoną przez Indie na paliwo oraz wzrostem cen materiałów budowlanych prace posuwają się bardzo wolno. Obie nasze fundacje ustaliły, że w tej chwili priorytetem jest budowa szkoły, by dzieci, które uczą się pod prowizorycznym zadaszeniem mogły korzystać z niej podczas mających nadejść monsunów ? wyjaśnia w rozmowie z KAI Justyna Janiec-Palczewska, wiceprezes zarządu „Redemptoris Missio”.

W tej chwili budowa szkoły, która składa się z trzech klas i pokoju nauczycielskiego, została ukończona. Fundacja „Mała Polska w Nepalu” przeznaczyła na nią 15 tys. dolarów, a obecnie zbiera środki na wyposażenie szkoły w nowe sprzęty i pomoce szkolne oraz wybudowanie dla dzieci toalety z bieżącą wodą. Na ten cel potrzeba ok. 3 tys. dolarów.

Domek Doktora zostanie dokończony jesienią, po porze monsunowej. ? W tej chwili trwają rozmowy z Nepali Doctors Association i władzami Grande Internationa Hospital o nadzorze merytorycznym nad pracami naszych lekarzy. Gdy tylko stanie Domek Doktora wyruszą tam polscy lekarze, wolontariusze Fundacji „Redemptoris Missio”. W tej chwili zbieramy pieniądze na konieczny sprzęt lekarski ? tłumaczy Janiec-Palczewska.

Obie fundacje chcą nieść Nepalczykom długoletnią i systematyczną pomoc, z której będą mogli korzystać nie tylko mieszkańcy Dumre, ale również innych wsi znajdujących się wokół Katmandu. Dla dalszego rozwoju projektu potrzebne są więc kolejne środki. Można je wpłacić np. na konto Fundacji „Redemptoris Missio” dostępne na jej stronie internetowej www.medicus.ump.edu.pl z dopiskiem „Pomoc dla Nepalu”.

Jak wspomina wiceprezes zarządu „Redemptoris Missio”, rok temu, zaraz po trzęsieniu ziemi w Nepalu, rządowym samolotem do tego kraju wyruszyła grupa pięciu lekarzy, wolontariuszy fundacji, którzy w tych niezwykle trudnych warunkach nieśli pomoc Nepalczykom. Szefem tej grupy był doktor Ashish Lohani, Nepalczyk mieszkający w Poznaniu, który w Katmandu skończył studia medyczne. Razem z nim do Nepalu pojechali anestezjolog, ratownik medyczny, chirurg i pediatra.

Lekarze oprócz leków i opatrunków zebrali ze sobą przenośny respirator, który podarowali szpitalowi w Katmandu. ? Przez długi czas po trzęsieniu ziemi występowały jeszcze silne trzęsienia wtórne. Wiele osób obawiało się wrócić do swoich domów. Nasi lekarze nawet dwa tygodnie po trzęsieniu ziemi docierali w miejsca, w których nie było przed nimi żadnych ludzi niosących pomoc ? wspomina Janiec-Palczewska dodając, że po powrocie do Polski za konieczne uznali kontynuowanie działań i stworzenie miejsca, w którym mogliby pracować lekarze, wolontariusze fundacji. W tym celu nawiązali kontakt z Fundacją „Mała Polska w Nepalu”, która pomagała już odbudowywać domy w Dumre.

Trzęsienie ziemi o sile 7,8 stopni w skali Richtera nastąpiło 25 kwietnia 2015 r. o 11.56 czasu lokalnego w nepalskim dystrykcie Lamjung. W jego wyniku śmierć poniosło blisko 9 tys. osób, a rannych zostało co najmniej 23 tys. Setki tysięcy ludzi straciły dorobek życia.

Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” powstała w Poznaniu w 1992 r. Powołano ją w celu stworzenia profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach świata. Fundacja organizuje m.in. wysyłanie do pracy na misjach polskich lekarzy i pielęgniarek oraz wysyłkę leków, środków opatrunkowych i sprzętu medycznego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter