28 maja
wtorek
Jaromira, Justa, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zdolność do współpracy

Ocena: 5
1142

Dobry zespół tworzą ludzie, którzy dążą do rozwiązywania konfliktów, a nie do ich wszczynania.

fot. pexels.com

Każdy z was, młodzi przyjaciele,
znajduje też w życiu jakieś swoje „Westerplatte”.
Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić.
(…) Wreszcie – jakiś porządek prawd i wartości,
które trzeba „utrzymać” i „obronić”.

Jan Paweł II

Z „naszą klasą” kojarzymy niegdyś popularny portal i być może piosenkę Jacka Kaczmarskiego. Przypominamy sobie grupę rówieśników z okresu dojrzewania i doświadczenia, czasami może bolesne, że ludzie na tym świecie są bardzo różni. W tym czasie zwykle zawierane są najgłębsze przyjaźnie. Wtedy też zaczyna się okres uczenia się współpracy z innymi. Zdobywania umiejętności, którą można niestety stracić lub wciąż ją rozwijać.

Chociaż istnieją osoby o wysokiej wydajności, które wolą pracować w pojedynkę, dziś dla osiągnięcia wielkich celów nie ma innej drogi, jak długoterminowa praca w zespole. W badaniach prowadzonych przez Google zdefiniowano pięć filarów dobrego zespołu. Każdy punkt można zamknąć w pytaniu.

  1. Bezpieczeństwo psychologiczne: Czy wszyscy uczestnicy bez obaw mogą wyrażać swoje pomysły? Atmosfera zaufania pozwala na dopływ świeżych pomysłów, tworzenia prawdziwej kolegialności etc.
  2. Współzależność: Czy dąży się do tego, że każdy uczestnik osiągnie cenne cele w terminie? Jeśli członkowie są od siebie zależni, efektywność jest bardziej prawdopodobna. Nikt nie będzie chciał po drodze porzucić kolegi.
  3. Struktura i jasność: Czy cele, role i plany realizacji są jasne, nie pozostawiają luźnych wątków? Jasne, określone zadania, również w niespodziewanych sytuacjach.
  4. Sens zadania: Czy uczestnicy grupy odnajdują głębszy sens w tym, co robią? Istnieje wiele różnych szlachetnych motywów, takich jak zbieranie pieniędzy na dobre cele lub z altruizmu, chęć pozostawienia po sobie lepszego świata, wzrastanie jako ludzie i jako profesjonaliści itp.
  5. Wpływ każdego zadania na całość: Czy uczestnicy mają poczucie, że praca, którą wykonują, ma fundamentalne znaczenie w zespole? Im większy przewidywalny wpływ tego, co się robi, tym skuteczniej grupa będzie działać.

Badania Google wykazały też, że najzdolniejsi ludzie to nie ci, którzy osiągali najlepsze wyniki, ale ci, którzy umieli być uważni na innych, którzy byli bardziej wrażliwi społecznie. Niezależnie od nabytego charakteru czy odziedziczonego temperamentu zawsze jest czas, by nauczyć się być uprzejmym i ugodowym. Dobry zespół tworzą ludzie, którzy dążą do rozwiązywania konfliktów, a nie do ich wszczynania.

Te zasady mają też zastosowanie w różnych inicjatywach apostolskich. Od samego początku Jezus tworzył „zespół apostołów” i zwracał uwagę na współudział: „tu bowiem okazuje się prawdziwym powiedzenie: Jeden sieje, a drugi zbiera” (J 4, 37).

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest duchownym Prałatury Opus Dei w Warszawie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 maja

Wtorek, VIII Tydzień wielkanocny
wspomnienie bł. Stefana Wyszyńskiego, biskupa
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 10, 28-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter