20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ziarnko do ziarnka

Ocena: 0
2138

Ponad połowa podatników przekazała w ubiegłym roku 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego. To rekord. Jednak tegoroczne rozliczenie przygotował za nas fiskus. Czy nowy system zaszkodzi OPP?

fot. Sylwia Uryga

– Najczęściej wspieramy konkretne osoby. Kilka lat temu przekazaliśmy z mężem 1 proc. podatku na leczenie córeczki mojego kuzyna chorej na zespół Robertsa. Jest drugą osobą w Polsce cierpiącą na to bardzo rzadkie schorzenie. W tym roku zastanawiamy sie nad wsparciem młodej mamy z moich rodzinnych stron, która po amputacji nogi zbiera fundusze na protezę. Sama też mam trójkę dzieci, więc wyobrażam sobie, jak potrzebna jej pomoc – opowiada Malwina Micherdzińska z Ząbek. – Korzystaliśmy również z możliwości przekazania za pośrednictwem diecezjalnej Caritas 1 proc. podatku na budowę naszego kościoła parafialnego Zesłania Ducha Świętego.

– Pamiętam, że kiedy pierwszy raz, jeszcze na studiach, oddawałam 1 proc., było tego 1,70 zł. Ale warto wyrobić sobie nawyk. I nawet jeśli to bardzo niewiele, przekazywać pieniądze na wybrany cel, bo ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka. Warto też dlatego, że przynajmniej w takim małym stopniu mamy wpływ, na co konkretnie pójdą pieniądze z naszych podatków – podkreśla.

Polacy mogą przekazywać 1 proc. swojego podatku dochodowego na działalność organizacji pożytku publicznego (OPP) od 2004 r. Wtedy zdecydowało się na ten krok około 80 tys. osób. W ubiegłym roku było ich już ponad 14 mln. To ponad połowa wszystkich podatników.

Aby przekazać 1 proc. podatku, wystarczy wpisać w formularzu PIT nazwę i nr KRS wybranej przez siebie OPP. Tylko że w tym roku Krajowa Administracja Skarbowa automatycznie przygotowała nasze rozliczenia podatkowe. Przynajmniej teoretycznie nie trzeba już w nie ingerować. Czy to odbierze chleb OPP?

– Na pewno jest to ułatwienie dla podatników. Trudno przewidzieć, co zrobią poszczególne osoby. Jak to wygląda w porównaniu do zeszłych lat, będziemy mogli powiedzieć dopiero wtedy, gdy zakończy się okres rozliczeniowy – mówi Monika Wojtkowiak z Zespołu Prasowego Caritas Polska.

Tylko w ubiegłym roku ta największa kościelna organizacja charytatywna otrzymała z odpisów 1 proc. podatku dochodowego prawie 1,5 mln zł. Fundusze te przeznaczone zostały na wyposażenie wypożyczalni sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego na terenie całej Polski. Tegoroczne wpływy również pójdą na ten cel.

 

Warto sprawdzić

Nasze rozliczenia od 15 lutego są dostępne przez internet na platformie Podatki.gov.pl w usłudze Twój e-PIT. Na razie dotyczy ona tylko podatników, którzy rozliczają się za 2018 r. na formularzu PIT-37 lub PIT-38, czyli zatrudnionych na umowy o pracę, zlecenie, dzieło lub uzyskujących przychody kapitałowe np. ze sprzedaży akcji. Ministerstwo Finansów zapowiada jednak, że w przyszłym roku z usługi skorzystać będą mogły również osoby fizyczne, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą, oraz te, które płacą zryczałtowany podatek dochodowy.

Krajowa Administracja Skarbowa na podstawie posiadanych danych przygotowała 23 mln rozliczeń PIT-37 i 250 tys. PIT-38. Platforma ma oszczędzić nasz czas i dodatkowo skrócić okres oczekiwania na zwrot nadpłaty podatku. Ministerstwo Finansów deklaruje, że będzie ona wypłacana w ciągu maksymalnie 45 dni, a nie, jak wcześniej, trzech miesięcy.

Zeznania czekają do 30 kwietnia, w tym czasie możemy je sprawdzić, zaakceptować bez zmian lub skorygować. Jeśli do końca kwietnia nie podejmiemy żadnych działań, to przygotowana deklaracja zostanie przyjęta przez Urząd Skarbowy automatycznie.

Tyle teorii. Już pierwsze dni działania nowego systemu pokazały, że jednak warto się zalogować i sprawdzić swoją deklarację. I to z kilku powodów. Choćby dlatego, że każdy jest domyślnie rozliczony indywidualnie. Jeżeli chcemy złożyć deklarację wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko, powinniśmy sami zaznaczyć to na platformie. Od początku niektórzy podatnicy sygnalizowali też, że system nie wygenerował ich rozliczenia albo że nie uwzględnił niektórych PIT-ów od pracodawców. Platforma nie jest też na razie zintegrowana z systemem PESEL i może mieć niepełne dane dotyczące ulgi na dzieci. Sami musimy również podać kwoty odliczeń np. darowizn, wydatków na cele rehabilitacyjne lub użytkowanie internetu, z których chcemy skorzystać. Do tego dochodzi kwestia 1 proc. podatku.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter