13 listopada
środa
Mateusza, Izaaka, Stanislawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zielonkowski gen harcerstwa

Ocena: 4.8
461

Jedenastu skazanych na 11 listopada – tak cynicznie brzmiał wyrok Niemców za wywieszenie w Zielonce tekstu „Roty” w przeddzień polskiego Święta Niepodległości 1939 r.

fot. archiwum rodziny Kulczyckich

11 listopada 1982 r. w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonce uroczyście poświęcono tablicę upamiętniającą harcerzy zamordowanych 43 lata wcześniej

– To była sobota rano. Mama właśnie wychodziła z kościoła, gdy usłyszała, że ktoś rozwiesił plakaty, nie zainteresowała się tym jednak. Dopiero mój 16-letni brat Leszek wpadł do domu koło jedenastej: „Niemcy do nas idą!”. Aresztowali mojego najstarszego brata Józefa, świeżo upieczonego absolwenta Szkoły Głównej Handlowej w Poznaniu – wspomina Michał Kulczycki, 86-letni mieszkaniec podwarszawskiej Zielonki, wówczas sześciolatek.

 


KULKA ZA ROTĘ

Towarzysząca Niemcom tłumaczka wyjaśniła, że Józef wróci za parę godzin, bo wzięli go tylko na przesłuchanie. Rodzice nie denerwowali się więc zbytnio. To było jeszcze przed pierwszymi dużymi egzekucjami publicznymi. Około godz. 17 sąsiadka zawiadomiła Kulczyckich, że na budynku posterunku policji wisi lista aresztowanych i informacja o ich losie. Dziewięciu z jedenastu zostało rozstrzelanych. Dwóch zdołało uciec. Wśród zabitych był Józef.

Ojciec pożyczył od proboszcza trumnę i na drugi dzień pojechał z mamą również pożyczoną furmanką odkopać ciało syna, przysypane w dole świeżą ziemią. Nie pozwolono na nabożeństwo w kościele, z miejsca egzekucji pojechali prosto na cmentarz. Ale i tam nie było księdza. Cichą Mszę Świętą odprawił kilka godzin później – nie było powiedziane, że żałobną, ale i tak każdy wiedział.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 45 (734), 10 listopada 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 26 listopada 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 listopada

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła.
Dziś w Kościele:
+ środa, XXXII tydzień zwykły, wspomnienie obowiązkowe świętych Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, pierwszych męczenników Polski
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mdr 6,1-11; Ps 82,3-4.6-7; Łk 17,11-19
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -