29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zjazd Dużych Rodzin apeluje o dowartościowanie pracy matek

Ocena: 0
2527

Z apelem do rządu o zmiany w prawie, dzięki którym możliwe będzie ekonomiczne dowartościowanie domowej pracy matek zwrócili się uczestnicy VI Zjazdu Dużych Rodzin, który od piątku do niedzieli odbywał się w Szczecinie.

fot. PAP/Marcin Bielecki

Wzięło w nim udział prawie 1,5 tys. osób z Polski i Europy, gdyż w ramach spotkania zorganizowano także europejską konferencję rodzin wielodzietnych. Gościem wydarzenia był premier Mateusz Morawiecki.

Zjazd Dużych Rodzin to organizowane od 2013 r. ogólnopolskie trzydniowe spotkanie rodzin, które mają trójkę lub więcej dzieci. Wspólne świętowanie ma na celu integrację i wymianę doświadczeń między rodzinami, a także kreatywne spędzanie czasu z najbliższymi i aktywny odpoczynek.

Kluczowym momentem Zjazdu była sobotnia dyskusja społeczno-ekonomiczna, w czasie której padła propozycja wprowadzenia emerytur dla matek, które zrezygnowały z pracy i poświęciły się opiece nad dziećmi. Mechanizm takiej propozycji wyjaśnił prof. Marek Kośny, ekspert ZDR „Trzy Plus” i wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Chodziłoby o przywrócenie sytuacji, w której rodzice zyskują emerytalne „korzyści” ze strony dzieci. Całość składek wpłacanych przez dzieci trafia obecnie do wspólnej redystrybucji, czyli Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ale zyskują na tym rodziny bezdzietne, albo z małą liczbą dzieci.

Przywróceniem normalności byłoby przekazanie części tych środków wytworzonych przez pracujące dorosłe dzieci z dużych rodzin – bezpośrednio na rzecz rodziców. Jest kwestią techniczną, w jaki sposób byłoby to dzielone.

– Wtedy rozwiązujemy kilka problemów, zwłaszcza problem niewystarczającej sytuacji materialnej z większą liczbą dzieci. Jeśli te rodziny rzeczywiście zadbały o swoje dzieci, odnoszą one sukcesy zawodowe – to rodzice powinni mieć w tym swój udział – stwierdził prof. Kośny.

Ale istnieje też szerszy problem. Dorosłe dzieci wyjeżdżające za pracą do innego kraju zabierają dochód nie tylko państwu, ale też własnym rodzicom. Zasada nowej redystrybucji środków emerytalnych byłaby zatem swoistą zachętą dla dzieci, aby pozostać w kraju i dzięki temu lepiej wspierać rodziców.

Judyta Kruk z ZDR „Trzy Plus”, matka sześciorga dzieci stwierdziła, że trzeba podkreślać i pokazywać, jak wielką wartością są duże rodziny, tak, aby cały system społeczny dostrzegł, że małe dzieci są kapitałem społecznym.

– Chodzi o dostrzeżenie ekonomicznej wartości pracy matek i ojców. To nie jest tylko przebywanie w domu. Praca w domu to praca małych korporacji, mnóstwo wykonywanych codziennie czynności, ale też wielka odpowiedzialność. To wszystko przyczynia się do budowy całego społeczeństwa – mówiła ekspertka.

Zjazd Dużych Rodzin zakończył się w niedzielę, a głównym punktem tego dnia była Msza Święta w szczecińskiej katedrze św. Jakuba. Przewodniczył jej abp Andrzej Dzięga.

Metropolita szczecińsko-kamieński podkreślił, że Szczecin za sprawą abp. Kazimierza Majdańskiego swego czasu stał się miejscem, gdzie fundamentalne kwestie małżeństwa i rodziny były „przemadlane, studiowane, tu były ogłaszane i stąd niosły się w cały świat”. Abp Majdański rozwijał myśl teologiczną, pastoralną i społeczną dotyczącą rodziny, a św. Jan Paweł II w 1987 r. wygłosił homilię do rodzin na szczecińskich Jasnych Błoniach.

– Te prawdy ciągle są te same. Tysiące lat mijają, a prawda o małżeństwie i rodzinie jest źródłem i fundamentem. Bóg i mądrzy ludzie, którzy po Bożemu chcą iść przez życie wiedzą, że świat tylko wtedy będzie miał przyszłość, jeśli będzie próbował stworzyć atmosferę rodziną w każdym narodzie i atmosferę rodzinną ponad narodami – podkreślił abp Dzięga.

Organizatorami VI Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin były Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” i Miasto Szczecin. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Jednym z patronów medialnych była Katolicka Agencja Informacyjna.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter