28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Znaczek z Sieradza

Ocena: 0
1129

Poczta Polska 1 maja wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy z wizerunkiem św. Józefa z sieradzkiej bazyliki. Nakład znaczka o wartości 3,30 zł to aż 18 milionów sztuk. Autorem projektu jest Jarosław Ochendzan. Oprócz znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę pierwszego dnia obiegu.

fot. ks. Julian Głowacki

Obraz św. Józefa umieszczony na znaczku Poczty Polskiej powstał w połowie XVIII w. i został wykonany na płótnie techniką olejną. Znajduje się on w bocznym ołtarzu bazyliki kolegiackiej Wszystkich Świętych w Sieradzu, na terenie diecezji włocławskiej. Już w 1945 r. wizerunek św. Józefa z Dzieciątkiem został okryty srebrną sukienką, ufundowaną przez mieszkańców jako wotum za ocalenie świątyni i miasta w czasie II wojny światowej. W piątą rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu replikę otrzymał Ojciec Święty Franciszek, a ponad 550 kopii płótna rozsianych zostało po całym świecie. Św. Józef obok bł. Bogumiła jest głównym patronem diecezji włocławskiej.

Historyk sztuki ks. kan. Paweł Szczepaniak, sieradzanin, tak opisuje wizerunek Józefa ze swojego kościoła: „Zatroskany ojcowski wzrok św. Józefa jest utkwiony w lekko otulonym białym materiałem – niczym całunem – Dzieciątku. Wyraźne poczucie odpowiedzialności rysuje się na obliczu ojca, który z czułością zbliża swoją twarz do twarzy Syna. Twarz ojca, który próbuje zrozumieć Boży plan Zbawienia. Opiekuna, który z niezwykłą wprost delikatnością podtrzymuje swoimi spracowanymi dłońmi Syna Bożego – Stwórcę czasu. W Józefowych ramionach jest ukryte niezwykłe bezpieczeństwo, spotęgowane światłem Opatrzności, które z góry spływa na obie postaci. Ubrany w długą skromną tunikę i narzucony na ramiona brunatny płaszcz św. Józef nie ma nic z ogólnie przyjętego wizerunku starca, pokornie pochylonego nad Dzieciątkiem w bożonarodzeniowej szopce. To mężczyzna w średnim wieku realizujący boski plan. To człowiek z życiowym doświadczeniem, który w natłoku pracy przysiadł na chwilę, aby przytulić Dzieciątko, aby zatrzymać w pełnym miłości uścisku upływającą chwilę i wsłuchać się w kierowane do niego modlitwy. A nie jest ich mało w świątynnym zaciszu”.

Uroczysta Msza św. sprawowana w sieradzkiej bazylice 4 maja przez bp. Wiesława Meringa, administratora apostolskiego diecezji włocławskiej, ofiarowana była w intencji pracowników Poczty Polskiej. W ich imieniu zawierzenia św. Józefowi dokonali Wiesław Włodek, wiceprezes zarządu, oraz Lucyna Prygiel-Augustyniak, dyrektor regionu sieci Poczty Polskiej w Łodzi.

– Jakie wartości będzie niósł kult św. Józefa? – pytał w homilii bp Mering, wskazując na szeroki zasięg nowego znaczka pocztowego. Odpowiadając na to pytanie, homilista odwołał się do mszalnej liturgii słowa i wskazał m.in. wzrost wiary. – Codzienny rozwój człowieka domaga się rozwoju i umacniania wiary. Wiara jest ciągłym szukaniem. Rozwój musi być podjęty świadomie i z najgłębszym przekonaniem. Oznacza on również dokształcanie religijne – mówił bp Mering, zachęcając do rozwijania wiary również poprzez sztukę i kulturę. Zauważył, że jeśli wiara nie zmienia życia, to pozbawiona jest sensu, a spotkanie z Bogiem w sakramencie Eucharystii powinno czynić człowieka lepszym. – Dzień, w którym nie biorę Biblii do ręki, uważam za stracony – powtarzał za Romanem Brandstaetterem i zachęcał słuchaczy do wytrwałego poszukiwania Jezusa. Odnosząc się bezpośrednio do wprowadzenia do obiegu znaczka ze św. Józefem, zaznaczył, że wiara również musi wyrażać się w kulturze.

Inicjatywę kustosza sieradzkiej bazyliki ks. inf. dr. Mariana Bronikowskiego, aby uczcić św. Józefa okolicznościowym znaczkiem, wspierał poseł Marek Matuszewski. „Celem tego Listu Apostolskiego jest wzbudzenie większej miłości do tego wielkiego Świętego, abyśmy byli zachęceni do modlitwy o jego wstawiennictwo i do naśladowania jego cnót i jego zaangażowania” – napisał w „Patris corde” papież Franciszek. Znaczek z wizerunkiem Opiekuna Zbawiciela z pewnością przyczyni się do realizacji tego zamierzenia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter