7 kwietnia
wtorek
Rufina, Celestyna, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Znaleziono ciało dziecka, prawdopodobnie to poszukiwany 5-letni Dawidek

Ocena: 0
1021

Na trasie między Warszawą a Grodziskiem Mazowieckim znaleziono ciało dziecka; jest to najprawdopodobniej 5-letni Dawid - poinformował w sobotę asp. sztab. Mariusz Mrozek z Komendy Stołecznej Policji. Dodał, że wskazuje na to m.in. ubiór. Tym samym zakończono największe w historii policyjne poszukiwania.

fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Poszukiwania 5-letniego Dawida z Grodziska Mazowieckiego rozpoczęły się o północy 10 lipca, kiedy utratę kontaktu z nim i jego ojcem zgłosiła rodzina. Dawid został zabrany przez ojca z Grodziska około godz. 17 w środę. Według ustaleń policji, tego samego dnia przed godz. 21 ojciec odebrał sobie życie, rzucając się pod pociąg. Ciało dziecka policjanci odnaleźli w sobotę po południu.

- Niedawno policjanci prowadzący poszukiwania na trasie pomiędzy Warszawą a Grodziskiem znaleźli ciało dziecka. Z prawdopodobieństwem graniczącym prawie z pewnością jesteśmy przekonani, że jest to 5-letni Dawid - przekazał w sobotę dziennikarzom asp. sztab. Mariusz Mrozek z Biura Prasowego Komendy Stołecznej Policji.

Mrozek podczas sobotniej konferencji prasowej zaznaczył, że na to, iż znalezione ciało to 5-letni Dawid, wskazuje wiele cech, w tym ubiór. "Oczywiście będą jeszcze przeprowadzone okazania z udziałem rodziny, będą czynności wyznaczone przez prokuratora - jednak uznaliśmy, że prawdopodobieństwo jest na tyle duże, że ta informacja musi być przekazana, chociażby ze względu na to, jak duży był odzew społeczny, jak wiele osób angażowało się w te poszukiwania" - tłumaczył.

Zaapelował również, by na razie nie dopytywać o szczegóły dotyczące miejsca odnalezienia dziecka, ani o to w jaki sposób zmarło. - Myślę, że na to przyjdzie czas, że o tym w późniejszym terminie będzie (...) informować prokuratura - mówił.

- Uważam, że ze względu na olbrzymią tragedię jaka dotknęła tę rodzinę, ze względu na bliskich, którzy wczoraj chowali ojca chłopca, a dzisiaj dowiadują się, że stracili również jednego z najmłodszych członków swojej rodziny, wszelkie dywagacje, spekulacje na ten temat - tego jak ten bieg zdarzeń mógł wyglądać - mogą poczekać - powiedział.

Policjant przypomniał, że poszukiwania 5-letniego Dawida były największymi, jakie do tej pory prowadziła polska policja. - Nigdy akcja poszukiwawcza nie była zakrojona na większą skalę, nigdy nie było w to zaangażowane więcej ludzi, więcej sprzętu, każdej możliwej technologii, każdego możliwego wsparcia. Jak dodał w przeważającej liczbie byli to policjanci kryminalni, śledczy, specjaliści z zakresu poszukiwań nie tylko z Komendy Stołecznej Policji. W poszukiwania włączyli się też eksperci z Komendy Głównej Policji i inne instytucje i służby, w tym wojsko i straż pożarna. Tam gdzie zwracaliśmy się o pomoc, ta pomoc bardzo szybko do nas docierała - mówił. Mrozek podziękował zarówno tym służbom jak i wszystkim, którzy przekazywali wszelkie sygnały policji.

Przypomniał, że w akcji uczestniczyli przewodnicy psów tropiących, nie tylko z Warszawy, nie tylko z Niemiec. "W ostatnim czasie było to wsparcie z kilku garnizonów z kraju, również stamtąd przyjeżdżali policjanci ze swoimi psami, bardzo doświadczeni funkcjonariusze, wielokrotnie biorący udział w tego typu akcjach ze zwierzętami, które niejednokrotnie już sprawdziły się w odnajdywaniu ludzi. Tutaj, ten finał(...)jest najgorszy z tych jakie mogą być." - powiedział Mrozek.

Zaznaczył, że policja jest w stałym kontakcie z prokuraturą. - Gdy będzie to możliwe, dalsze szczegóły - zwłaszcza te czysto procesowe - przedstawi rzecznik prokuratury - poinformował.

Podziękowania dla służb i wszystkim osobom wspierającym złożyła również Komenda Główna Policji na Twitterze. Tam też ukazały się kondolencje dla rodziny 5-letniego Dawida.

"Policjanci cały czas konsekwentnie od momentu zgłoszenia zaginięcia prowadzili poszukiwania, których nie przerywano. Dzisiaj policjanci odnaleźli ciało. Wyrazy współczucia dla rodziny i bliskich. Podziękowania dla wszystkich osób nas wpierających i służb współpracujących z nami" - napisano w sobotę na Twitterze policji.

Kondolencje opublikowano także na Twitterze stołecznej policji. "Policjanci uczestniczący w poszukiwaniach małego Dawida na trasie pomiędzy Warszawą a Grodziskiem Mazowieckim odnaleźli ciało dziecka. Rodzinie Dawida składamy szczere, przepełnione bólem wyrazy współczucia" - czytamy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 kwietnia


«Co masz uczynić, czyń prędzej!»

Dziś w Kościele: Wtorek w Wielkim Tygodniu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 49,1-6; Ps 71,1-6b.15.17; J 13,21-33.36-38
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter