7 grudnia
sobota
Marcina, Ambrożego, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zniczodzielnie na polskich cmentarzach

Ocena: 0
87

Zniczodzielnie, czyli półki na znicze nadające się do ponownego użytku, zyskują popularność na cmentarzach w Polsce.

Fot. gov.pl

Mniej kosztów z troską o środowisko

Początek listopada to czas, w którym zwyczajowo odwiedzamy groby naszych bliskich, by pomodlić się za nich i dać wyraz naszej pamięci. Niestety, jest to również okres, kiedy większość cmentarzy ma duży problem z ilością generowanych śmieci. Zniczodzielnie mogą być częściowym, łatwym i tanim do wdrożenia, rozwiązaniem tego problemu. 

Cmentarz generuje bardzo dużo śmieci i co za tym idzie, kosztów. Trzeba było znaleźć rozwiązanie: potrzeba ekologicznego i ekonomicznego wyjścia z sytuacji. Ksiądz proboszcz poprosił jednego z parafian, który zajmuje się stolarką, aby zrobił półkę, na którą można odkładać znicze z wymiennym wkładem, a których już samemu nie chce się użyć. Teraz wystarczy przyjść z wkładem, zabrać już stojący znicz i nie kupować kolejnego ani kolejnego wyrzucać

– mówi ks. Dawid Tyborski, wikary parafii w Pogódkach na Kociewiu.

Dominika Marć, mieszkanka Pustyni, wsi w gminie Dębica na Podkarpaciu, zainicjowała pomysł Zniczodzielni w ramach projektu Zakorzenione, w który zaangażowanych jest 11 lokalnych liderek z różnych miejscowości powiatu:

Podczas badań społecznych, które przeprowadziłyśmy wśród mieszkańców, zdiagnozowałyśmy, że świadomość na temat negatywnego wpływu nadmiernego konsumpcjonizmu na środowisko jest niska. Pomysł Zniczodzielni to wymierna odpowiedź na to zjawisko

– mówi.

Edukacja i zmiana mentalności

W ramach naszego projektu zrobiliśmy cykl wydarzeń, które były połączone jednym konkretnym przekazem: dbajmy o środowisko, o portfel, o siebie i ograniczmy konsumpcjonizm. Jednym z warsztatów było „Daj drugie życie”. Wypracowaliśmy model Zniczodzielni, która ma służyć temu, by okazując pamięć o naszych zmarłych, nie ulegać szybko zmieniającej się modzie i nie kupować zbyt często nowych lampek. Ważna jest nasza pamięć, a jej nie trzeba okazywać ciągle nowymi modnymi zniczami. Co roku wydajemy mnóstwo pieniędzy na znicze. A przecież są takie, których można używać wielokrotnie, albo które po zużyciu można oddać komuś, kto może nie ma aż tak dużego budżetu

– opowiada Dominika Marć.

Podkreśla, że bardzo ważna jest ciągła praca nad mentalnością. 

Dobrze jest wybierać znicze z rozwagą. Najlepiej postawić na ceramiczne lub szklane, które można ponownie wykorzystać, a ich recykling jest mniej szkodliwy dla środowiska. 

Jak utworzyć Zniczodzielnię?

Jeśli na cmentarzu w Twojej okolicy nie ma jeszcze Zniczodzielni, możesz się przyczynić do jej powstania:

• Pomysł należy zgłosić administratorowi cmentarza. W przypadku cmentarza parafialnego zazwyczaj jest to ksiądz proboszcz. 
Razem dopracujcie projekt – być może w Waszej wspólnocie parafialnej jest osoba zajmująca się stolarką, która mogłaby przygotować regał na Zniczodzielnię, a może uda się wspólnie zebrać środki i zamówić odpowiedni stojak? Wsparcia przy sfinansowaniu projektu można poszukać również w samorządzie i lokalnych organizacjach. 
• Przygotujcie kampanią informacyjną – warto umieścić informację o Zniczodzielni w ogłoszeniach parafialnych, zawiesić w gablocie kościoła czy przy cmentarzu, przekazać informację do lokalnych mediów i w ten sposób zachęcić wszystkich do korzystania z tego rozwiązania dla dobra domowego budżetu i z troski o środowisko.

——

Artykuł powstał w ramach projektu „Piękno tej ziemi”, realizowanego przez Fundację Polska z Natury: https://www.ekai.pl/piekno-tej-ziemi/

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 grudnia

Sobota, I tydzień adwentu
Pierwsza Sobota Miesiąca
Pan jest naszym sędzią, Pan naszym prawodawcą,
Pan naszym królem, on nas zbawi.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 9, 35 – 10, 1. 5a. 6-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP 29 XI-7 XII 

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter