12 czerwca
środa
Janiny, Onufrego, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zwierzę tak, dziecko nie

Ocena: 5
3837

W Portugalii prawo pozwala wprowadzać do restauracji zwierzęta i zarazem nie przyjmować małych dzieci. Socjologowie wskazują na zmianę mentalności Portugalczyków.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

W ostatnich latach w Portugalii przybyło hoteli dla czworonogów, w których dostępne są dla nich usługi fryzjerskie, a nawet spa. Korzystają z nich pupile zarówno miejscowych, jak też masowo odwiedzających ten kraj zagranicznych turystów. Rodzimi posiadacze zwierząt zazwyczaj oddają je do wyspecjalizowanych placówek w okresie wakacji, kiedy sami udaja się na urlop. Na zachodnio-południowym krańcu Europy działa już ponad 50 placówek przyjmujących zwierzęta domowe. Kilkanaście z nich funkcjonuje w kurortach obleganych przez turystów, takich jak np. Cascais czy Ericeira. Podobnie jak urozmaicone są warunki pobytu czworonogów, tak zróżnicowane są również koszty pobytu oraz usług dla nich. Za dobę trzeba zapłacić co najmniej pięć euro. W kilkunastu placówkach działają punkty odnowy biologicznej dla czworonogów z masażami, kąpielami i muzyką relaksacyjną. Wtedy jeden dzień pobytu kosztuje ponad 20 euro.

 

Niedźwiedzia przysługa

Joao, właściciel sklepu mięsnego na lizbońskim osiedlu Parque dos Principes, uważa, że coraz większa liczba zwierząt w miejskich blokach świadczy o błędnym podejściu Portugalczyków do praw zwierząt. – Właściciele psów i kotów, trzymając je w swoich ciasnych mieszkaniach w blokach, robią im niedźwiedzią przysługę. To nie są warunki dla zwierząt, bo one zwyczajnie się w nich duszą. Ludzie nie dostrzegają krzywdy, jaką wyrządzają swoim pupilom – twierdzi. Przyznaje, że jako zwolennik i uczestnik walk z bykami czuje się obrażony komentarzami o konieczności wprowadzenia zakazu dla tej tradycyjnej rozrywki mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego.

Zjawiskiem negatywnie wpływającym na jakość życia zwierząt jest spadająca w skutek kryzysu siła nabywcza Portugalczyków. Trudności finansowe skłaniały w ostatnich latach niektórych do porzucania swoich pupili. Pomiędzy 2013 a 2017 r. średnio do schronisk trafiało kilkanaście tysięcy psów i kotów rocznie. W samej tylko Coimbrze w ostatnim roku porzucono ponad tysiąc czworonogów. – Sytuacja mogłaby być gorsza, lecz, na szczęście, w ostatnich latach zaostrzono przepisy za złe traktowanie zwierząt. To nieco zahamowało zjawisko porzucania zwierząt domowych – powiedziała nam Maria Sampaio z Portugalskiej Ligi Praw Zwierząt.

 

Surowsze prawo

W Portugalii w ostatnim czasie nie tylko spada liczba oddawanych do schronisk czworonogów, ale rosną też wpływy polityczne ekologicznych aktywistów. Także zaostrzane od 2014 r. przepisy działają prewencyjnie przed porzucaniem pupili. Przewidują one, że osoba, która dopuści się pobicia zwierzęcia domowego skutkującego jego śmiercią bądź ciężkim kalectwem, może zostać skazana na dwa lata pozbawienia wolności. Za porzucenie pupila przewidziana jest trwającą pół roku kara więzienia lub 120 dni prac społecznych. Kolejne zmiany w przepisach o ochronie zwierząt wprowadzono rok temu. Zgodnie z nową regulacją, domowe czworonogi przestały być traktowane niczym rzeczy, a uznano je za „żywe stworzenia mające wrażliwość”.

W kodeksie cywilnym zwierzaki figurowały wcześniej w sekcji przedmiotów. Nowe prawo przewiduje m.in. karę pobawienia wolności do roku za posiadanie w gospodarstwie domowym zwierzęcia, które jest chore i pozbawione opieki weterynaryjnej. Do ustawodawstwa wprowadzono też obowiązek finansowego wynagrodzenia właścicielowi przez osobę, która zabiła lub zraniła jego pupila, a także pokrycia kosztów leczenia. Dodatkowo czworonogi stały się elementem podziału pomiędzy rozwodzących się współmałżonków: sąd będzie musiał zdecydować, z kim pozostanie zwierzę.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dziennikarzem, korespondentem PAP oraz tygodnika „Idziemy” z Portugalii i Hiszpanii, mieszka w Lizbonie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 czerwca

Środa, X Tydzień zwykły
Naucz mnie, Boże, chodzić Twoimi ścieżkami,
prowadź mnie w prawdzie według swych pouczeń.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 17-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Antoniego z Padwy 4-12 VI
Nowenna do św. Brata Alberta 8-16 VINajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter