17 października
czwartek
Wiktora, Marity, Ignacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Życie bez znieczulenia

Ocena: 5
624

Jeśli musisz się napić, bo bez tego spada ci chęć do życia, to jesteś chory - mówi brat Adam Michalski OFMCap, psychoterapeuta i dyrektor Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu, w rozmowie z Barbarą Wiśniowską.

fot. arch. OAT w Zakroczymiu

Warto leczyć, skoro 70 proc. alkoholików po leczeniu wraca do picia?

Z tymi powrotami do picia bywa tak, że człowiek się załamie, przez tydzień pije, a później znowu jest trzeźwy przez 10 lat. Ta choroba jest podstępna, zakorzeniona głęboko w głowie. Jak chce się wrócić do picia, to powód się znajdzie: trzeba się pokłócić z żoną albo sprowokować teściową do awantury, odrzucić wspólnotę i później się tłumaczyć: no, w takiej sytuacji to naprawdę musiałem się napić. Nawroty są wliczone w koszty. Jeśli ktoś jest chory na raka, też musi się liczyć z nawrotami; wyzdrowienie to nie jest kwestia jednej chemii. Alkoholizm to choroba duszy, umysłu i ciała. Ciało łatwo odtruć, podając przez tydzień kroplówki – zostaje psychika i dusza. Życie boli, jest jakaś frustracja, jakiś krzyż nie do zniesienia, jakaś trudna relacja, i w pierwszym odruchu sięga się po substancję zmieniającą świadomość. Cała nasza praca duszpasterska polega na wytłumaczeniu, żeby przetrzymać chwilę najgorszych emocji, dać sobie czas.

Walczymy też o to, żeby w Polsce nie było za dużo całodobowych punktów sprzedaży alkoholu. Taka rozemocjonowana osoba, idąc długie kilometry do sklepu, zaczyna reflektować i wreszcie po drodze rozmyśla się, ale jeśli sklep jest blisko, nie zdąży się uspokoić i wypije. U alkoholików najtrudniejszy jest ten krótki moment zdenerwowania. Zachęcamy więc, żeby nie mieli alkoholu w domu, bo chodzi o to, żeby powróciło jasne myślenie albo pragnienie zadzwonienia do życzliwej osoby.

Jakie działania są podejmowane w Ośrodku Apostolstwa Trzeźwości?

Pięćdziesiąt lat temu do o. Benignusa Jana Sosnowskiego zaczęły zgłaszać się grupy proszące o rekolekcje dla trzeźwiejących alkoholików. Było ich coraz więcej. Do nich zaczęły dołączać grupy osób współuzależnionych: Al Anon, (od ang. Alcoholics Anonymous Family Group – Grupy Rodzinne Anonimowych Alkoholików), Dorosłe Dzieci Alkoholików (DDA), a ostatnio także Dorosłe Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych (DDD). Przez długi czas byliśmy jedynym takim ośrodkiem, wyszkoliliśmy kolejnych duszpasterzy. Przez ośrodek przewija się ok. 3 tys. osób rocznie. Od ok. 40 lat nieprzerwanie wydajemy dwumiesięcznik „Trzeźwymi Bądźcie”.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 38 (727), 22 września 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 7 października 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 października

On sam jest sprawiedliwy i usprawiedliwia każdego, który żyje dzięki wierze w Jezusa

Dziś w Kościele:
czwartek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 3,21-30a, Ps 130, Łk 11,47-54
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie; 9. Jak zaprzyjaźnić się z Aniołem?

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -