30 marca
czwartek
Anieli, Kwiryna, Leonarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Żywa lekcja historii

Ocena: 0
1328

– Bolszewicy mówili, że niespodziewanie na ciemnym niebie ujrzeli potężną, ogromną kobiecą postać, od której biło światło – mówił 15 sierpnia w Ossowie bp Romuald Kamiński, wskazując na szczególną rolę Matki Bożej w naszej historii.

fot. Barbara Wiśniowska / Idziemy

To w Ossowie usłyszałem o szczegółach przebiegu bitwy warszawskiej, których nie znałem – wspomina Zbigniew Streng z Kobyłki. – Dlatego wracam tutaj co roku. To jest żywa lekcja historii, za każdym razem trochę inaczej opowiedziana.

Doroczna inscenizacja pod Ossowem, przygotowywana staraniem starostwa powiatu wołomińskiego, ściąga tłumy widzów z całej Polski. W tym roku oglądało ją ponad 10 tys. widzów, także na telebimach.

Tegoroczna rekonstrukcja zaczęła się od dramatycznego dialogu między oficerem, który tłumaczył przerażonym mieszkańcom wsi Ossów, aby wykosili łąki przed wojną i pozwolili na nich przygotować okopy. Był wybuch, a chałupy ogarnął prawdziwy ogień. Słychać było okrzyki, rżenie koni i wystrzały z armat.

Rekonstruktorów było ponad 160, także konnych, w strojach z epoki, uzbrojonych i doskonale przeszkolonych w grze aktorskiej. Wyeksponowano postać bohaterskiego kapłana 27-letniego ks. Ignacego Skorupki, który podczas bitwy podnosił na duchu przygnębionych młodych żołnierzy. Zginął, trzymając w ręce krzyż.

– To doskonała okazja do obejrzenia na żywo ówczesnych mundurów i pojazdów – podsumowuje jeden z widzów, Jacek Żurek z Wołomina, który rekonstrukcję oglądał już trzy razy.

Pomysłodawcą i reżyserem widowiska jest Andrzej Michalik ze Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej. Obchody rocznicowe objął patronatem Prezydent Andrzej Duda. Widowisko otrzymało dofinansowanie z rządowego programu Niepodległa.

Oficjalne uroczystości 15 sierpnia rozpoczęły się Mszą Świętą, której w kaplicy na Cmentarzu Poległych w Ossowie przewodniczył bp Romuald Kamiński, ordynariusz warszawsko-praski.

Starosta powiatu wołomińskiego Adam Lubiak witał obecnych na uroczystości przedstawicieli władz państwowych, władze samorządowe, gości z Francji i Węgier, policję, wojsko, harcerzy, dziennikarzy. Na Polanie Dębów Pamięci odsłonięto kolejne popiersia ofiar katastrofy smoleńskiej – śp. ks. Romana Indrzejczyka oraz śp. Arkadiusza Protasiuka a także tablicę upamiętniającą kapłanów zamordowanych w latach 1984-89.

Bp Romuald Kamiński mówił o szczególnej opiece Maryi w naszej historii: – Cześć, z jaką stajemy przed Maryją, jest włączeniem się w Jej uwielbienie Boga za wielkie rzeczy, które On uczynił w nas. Wszystko to, co wypowiada, można odnaleźć w przeżywanej historii roku 1920.

Ordynariusz warszawsko-praski przypomniał szczegółowo historię roku 1920: jak wielkim zagrożeniem dla Europy byli bolszewicy, jak zachodnie mocarstwa pozostawiły nas bez pomocy w wojnie, jak polscy kapłani błagali papieża i biskupów z całego świata o modlitwę.

– Za polskie zwycięstwo modliła się także społeczność żydowska – przypomniał bp Kamiński. – Miał w nim udział Charles de Gaulle, późniejszy prezydent Francji i bohaterski kapłan Ignacy Skorupka.

Przytoczył także opowieści bolszewików, którym podczas walk ukazała się Matka Boża. – Szczegóły ukazania się Najświętszej Dziewicy znamy także z relacji świadków ówczesnych mieszkańców wsi, do których dotarli oszaleli ze strachu bolszewicy – przypomniał bp Kamiński – Nie wiemy, dlaczego polscy żołnierze nie byli świadkami tego cudu i nie zobaczyli swojej królowej i hetmanki, choć ujrzeli ją ateiści. Sądzimy, że w zamyśle Bożym, było to potrzebne. Bolszewicy, dając potem świadectwo prawdzie, podważali komunistyczny dogmat o nieistnieniu Boga. To, co ujrzeli, było dowodem istnienia Matki Boga, zatem i Jego Samego. Z kolei, jeśli chodzi o Polaków – błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli.

Starosta wołomiński dziękował ludziom, dzięki którym pamięć bitwy pod Ossowem trwa i jest niesiona przez pokolenia. – Dziękuję też za tak liczną obecność widzów – powiedział – bo ona jest dowodem naszej wdzięczności za tych wszystkich, którzy przelali krew za naszą ojczyznę.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 marca

Czwartek, V tydzień Wielkiego Postu
Jeśli ktoś zachowa moją naukę, nie zazna śmierci na wieki
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 8, 51-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter