17 stycznia
niedziela
Antoniego, Rościsława, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czas stanął

Ocena: 0
1572

Chwile zadumy, zatrzymania, czasami zwątpienia. Na pewno zwolnienia.

fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Mistrzyni Polski i Europy w zapasach Roksana Zasina trenuje indywidualnie w swoim mieszkaniu w Zgierzu

Chwile zadumy, zatrzymania, czasami zwątpienia. Na pewno zwolnienia. Chwile, jakich kiedyś nie doświadczałem w ogóle. One pojawiają się teraz często. Oczywiście, pojawiały się u mnie już wcześniej, bo to przychodzi z wiekiem. Teraz jednak, nawet pisząc te słowa, mam wrażenie że czas zwolnił. Zmienił rytm i tempo. Chwilami czuję, że po prostu stanął. Dlaczego? Bo za oknami wiosna, a ulice pustawe. Bo dzieci dorastają, ale też potrafią się zatrzymać, rozumiejąc powagę sytuacji. Bo takich Świąt Wielkanocnych nie było w moim życiu nigdy. Bo coraz częściej nie wiem, co ze sobą zrobić. Bo nie cieszy już książka ani najbardziej ukochana płyta. Bo chce mi się płakać. Czas stanął. Staję i ja. Tego nie da się nie zauważyć i nie da się obejść najszerszym nawet łukiem. Co więc można zrobić? Można bezradnie rozłożyć ręce. Tylko że to wyjście najłatwiejsze, najprostsze, i tak można zadziałać zawsze. Umyć ręce – bo teraz robimy to częściej – a potem je bezradnie rozłożyć.

Czas stanął. Bolesne to. Czas ma jednak ze mną problem. Jaki? Ano taki, że zawsze byłem krnąbrny i lubiłem iść pod prąd. Dlatego skoro teraz czas stanął, to ja mówię – czas to zmienić! Gdzie się nie odwrócimy, mamy kogoś poszkodowanego. Epidemia nie oszczędza nikogo. Dlatego musimy działać. Tak jak zawsze w obliczu katastrofy Polacy pokazują, że solidarność to coś, co płynie w naszych żyłach. I nie chcę mówić ani słuchać, że nie wszystkich, że ci z tamtej strony to jednak za mało robią, a ci z drugiej to mają w tym interes. Nie. W tych dniach patrzyłem i patrzę na jaśniejszą stronę życia. I z całego serca polecam takie podejście każdemu. Niemal każdy z nas ma kłopoty zawodowe, rodzinnie też bywa różnie. Nie mamy wyboru! Musimy się z tym zmierzyć. Musimy działać, pomagać innym, ale też sobie. Częściej się uśmiechać. Częściej i szerzej otwierać oczy na potrzeby innych. W ten sposób damy radę. Będąc razem.

Widzę to na przykładzie świata sportu. Jak wszędzie, nie brakuje cwaniaków węszących interes. Jak wszędzie, jest jednostronne myślenie (kasa na pierwszym miejscu). Na szczęście jest też mnóstwo przykładów dających nadzieje na lepsze jutro. Z jednej strony gwiazdy sportowych aren przekazujące potężne pieniądze, z drugiej gesty nieco inne, często drobne (zakup tabletów dla szkół czy masek dla szpitali), ale dla mnie – wszystkie bardzo budujące. Bo w świecie sportu poranionych jest wielu, jak w każdej dziedzinie życia. I w świecie sportu czas także się zatrzymał. Ale on w końcu ruszy. A my wyjdziemy z tego silniejsi. Wyjdziemy z tego także po to, by znów przeżywać wielkie sportowe emocje. Na wielkich imprezach, ale też w szkolnych salach gimnastycznych. Wszyscy tego potrzebujemy. Dlatego, czasie, uważaj! Kres twego lenistwa jest blisko!

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dziennikarzem TVP

Zapowiedź nowego nru tygodnika Idziemy

+ Tygodnik Idziemy na 17 stycznia - dlaczego warto sięgnąć po najnowszy numer?

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 17 stycznia

Niedziela, II Tydzień zwykły
+ Druga Niedziela zwykła
Nauczycielu – gdzie mieszkasz?
Chodźcie, a zobaczycie.

+ czytania liturgiczne (rok B, I): 1Sm 3,3b-10.19; Ps 40,2ab.4ab.7-10; 1Kor 6,13c-15a.17-20; J 1,35-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Oprzeć się na Jezusie (tygodnik Idziemy)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter