°/° °/° °/°

Legia zagra w Lidze Mistrzów!

Ocena: 0
755

Po 20 latach polski klub awansował do fazy grupowej piłkarskiej Ligi Mistrzów! We wtorkowy wieczór w ostatniej fazie eliminacji Legia Warszawa zremisowała przy Łazienkowskiej z irlandzkim FC Dundalk 1:1 (0:1).

2016-08-23 22:58 mz

Podział punktów wystarczył Legii do awansu, bo w ubiegłym tygodniu w pierwszym, wyjazdowym meczu w Dublinie jej piłkarze pokonali rywali 2:0.

Dzisiejszy sukces Wojskowych ma wymiar historyczny, bo do tej pory polskie kluby pojawiły się w fazie grupowej Ligi Mistrzów tylko dwukrotnie. W 1995 r. była to właśnie Legia, a rok później – Widzew Łódź. Przez kolejne lata żaden z mistrzów Polski nie potrafił przebrnąć przez fazę kwalifikacyjną. Nasze drużyny trafiały na piłkarskie potęgi, jak FC Barcelona czy Real Madryt, przegrywały ze średniakami (jak Panathinaikos Ateny, APOEL Nikozja, Steaua Bukareszt), a czasem zaliczały żenujące wpadki. Nie pomagała nawet wprowadzona kilka lat temu przez UEFA reforma, ułatwiająca awans do Ligi Mistrzów zespołom ze słabszych lig.

Tę niemoc polskich drużyn przełamała dziś Legia, choć można by napisać, że do upragnionej Ligi Mistrzów się... wczołgała. Styl gry mistrzów Polski był fatalny, a przebieg meczu wcale nie dawał pewności, że obronią oni dwubramkową zaliczkę z Dublina.

Na szczęście dla podopiecznych Besnika Hasiego przeciwnicy także nie byli w najwyższej formie. To nie przeszkodziło im jednak wyjść na prowadzenie już w 19. minucie. Robert Benson mocno kopnął piłkę, którą zgrał do niego głową David McMillan i pokonał Arkadiusza Malarza. W odpowiedzi Legia próbowała atakować, ale była nieskuteczna. Schodzących do szatni zawodników kibice odprowadzali gwizdami.

Po przerwie, w 67. minucie za drugą żółtą kartkę został usunięty Adam Hlousek i legioniści kończyli mecz w dziesiątkę. Kiedy już wydawało się, że Legia zanotuje minimalną porażkę, która i tak zapewniała jej awans, gola na wagę remisu strzelił po indywidualnej akcji Michał Kucharczyk.

Za awans do fazy grupowej Legia otrzyma od UEFA 12 mln euro. Dodatkowo zgarnie 2 mln euro za zwycięstwo w dwumeczu 4. rundy eliminacji.

Losowanie grup Ligi Mistrzów w czwartek.

Legia Warszawa – Dundalk FC 1:1 (0:1)
Michał Kucharczyk (90+2) – Robert Benson (19)

Pierwszy mecz: 2:0. Awans – Legia Warszawa

Czerwona kartka: Adam Hlousek (Legia, 67. – za drugą żółtą).
Żółte kartki:Vadis Odjidja-Ofoe, Adam Hlousek, Michał Kucharczyk (Legia) – Robert Benson (Dundalk FC).

Sędzia: Svein Oddvar Moen (Norwegia). Widzów: 29 066.

Legia Warszawa: Arkadiusz Malarz – Łukasz Broź, Igor Lewczuk, Michał Pazdan, Adam Hlousek – Steeven Langil (65. Guilherme), Tomasz Jodłowiec, Vadis Odjidja-Ofoe, Thibault Moulin (90+3. Aleksandar Prijovic), Michał Kucharczyk – Nemanja Nikolic (71. Bartosz Bereszyński).

Dundalk FC: Gary Rogers – Sean Gannon, Patrick Barrett, Andy Boyle, Dane Massey – Patrick McEleney (88. Michael O’Connor), Ronan Finn, Chris Shields (83. Darren Meenan), Robert Benson, Daryl Horgan – David McMillan.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)