°/° °/° °/°

MŚ w brydżu sportowym - Polki na czwartym miejscu

Ocena: 0
698

Reprezentacja Polski kobiet zajęła czwarte miejsce w 43. mistrzostwach świata w brydżu sportowym we francuskim Lyonie. To najwyższa lokata biało-czerwonych w historii Venice Cup. W finale najważniejszego turnieju – Bermuda Bowl – Amerykanie pokonali Francuzów zaledwie 278:276.

Rywalizacja kobiet rozegrana została po raz 21. Inauguracja odbyła się w Wenecji w roku 1974, stąd też nazwa trofeum Venice Cup. Polki zakwalifikowały się po raz pierwszy do tego turnieju dopiero w 2011 roku, plasując się na 11. pozycji. Największy sukces przed przyjazdem do Francji odniosły w 2013 roku, kiedy to zajęły piąte miejsce. Rok temu zdobyły wicemistrzostwo Europy.

W Lyonie wystąpiły w składzie: Cathy Bałdysz, Zofia Bałdysz, Katarzyna Dufrat, Natalia Gaweł, Aleksandra Jarosz, Justyna Żmuda. Walkę o finał przegrały z niepokonanymi Chinkami (157:236), które w pojedynku o złoty medal zdeklasowały Angielki do tego stopnia, że rywalki oddały ostatni segment walkowerem (206:107). W meczu o brązowy medal Polki uległy Szwedkom 111:137.

W turnieju 112 teamów, głównie międzynarodowych, zwanym transnational, w finale zespół stricte polski pod nazwą Mazurkiewicz, który wygrał zdecydowanie eliminacje, pokonał chińsko-polską drużynę Jinshuoz z Jackiem Kalitą i Michałem Nowosadzkim.

Triumfatorzy grali w składzie: kapitan Marcin Mazurkiewicz, Krzysztof Jassem, Piotr Gawryś, Michał Klukowski, a więc identycznym, w jakim dwa lata temu po raz pierwszy w historii mistrzostw świata wywalczyli dla Polski tytuł i trofeum Bermuda Bowl.

Jednak nawet obrońca tytułu musi walczyć o awans do kolejnych mistrzostw, a europejskie kwalifikacje w 2016 roku w Budapeszcie nie były pomyślne dla złotych medalistów, którym na pocieszenie pozostał udział w turnieju transnational.

Finałowy mecz Bermuda Bowl był filmowany i prawie na bieżąco pokazywany we francuskiej telewizji. Federacja tego kraju zrzesza ponad 100 tys. członków i gra ta cieszy się wielką popularnością. Francja jest aktualnym mistrzem Europy, ale ich ostatni tytuł światowy miał miejsce 20 lat temu. Wówczas Trójkolorowi zwyciężyli w finale faworytów - zespół USA.

Organizatorzy MŚ w Lyonie zaprosili trzech polskich sędziów: Jacka Marciniaka, Jakuba Kasprzaka i Sławomira Latałę oraz Marcina Wasłowicza do zespołu liczącego i Joannę Kowalczyk do Hospitality Desk.

Nazwa głównego turnieju Bermuda Bowl związana jest z miejscem pierwszych mistrzostw świata w 1950 roku na Bermudach. O ile 67 lat temu rywalizowały tylko trzy zespoły, to tym razem o 21 miejsc walczyło w eliminacjach kontynentalnych ponad sto narodowych reprezentacji. (PAP)

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)