°/° °/° °/°

Najlepsza drużyna świata

Ocena: 4.9
1195

Polscy skoczkowie oraz sztab szkoleniowy odebrali w Planicy Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji Pucharu Narodów. To pierwszy taki triumf naszych zawodników w historii. Ostatnie w sezonie zawody Pucharu Świata, przerwane po pierwszej serii, wygrał Stefan Kraft. Austriak triumfował też w klasyfikacji generalnej, a za nim uplasował się Kamil Stoch.

To był bez wątpienia najlepszy w historii sezon dla całej polskiej drużyny. Przedtem indywidualne triumfy święcili Stoch, a wcześniej Adam Małysz, zaś reszta zawodników pozostawała w ich cieniu. Tymczasem tej zimy w każdym konkursie w walkę o podium włączało się co najmniej trzech Polaków. Wielokrotnie w pierwszej dziesiątce zawodów widniały trzy polskie nazwiska. Stoch zwyciężał siedem razy, na podium stawał 12-krotnie, wygrał także prestiżowy Turniej Czterech Skoczni. Maciej Kot był najlepszy w Sapporo i Pjongczangu, regularnie zajmował miejsca blisko pierwszej trójki. Piotr Żyła prezentował się nieco słabiej, ale solidnie, a kiedy miał przebłyski, potrafił zająć trzecie miejsce w Bischofshofen i drugie w klasyfikacji TCS. Zdobył też brązowy medal na mistrzostwach świata w Lahti.

W tym składzie, uzupełnionym o Dawida Kubackiego, Polacy nie schodzili z podium w konkursach drużynowych. Dwukrotnie podopieczni Stefana Horngachera zostawiali w tyle wszystkie inne zespoły. Na ich szyjach zawisły także złote medale mistrzostw świata w Lahti. W klasyfikacji Pucharu Narodów, do której wliczają się punkty zdobyte w zmaganiach drużynowych oraz indywidualnych, reprezentacja Polski zgromadziła 5833 punkty. Pod koniec sezonu Polakom po piętach zaczęli deptać Austriacy, ale nasi skoczkowie utrzymali przewagę, która ostatecznie wyniosła 247 punktów. Trzecie miejsce zajęła reprezentacja Niemiec (5513 pkt).

Co udało się drużynie, nie udało się indywidualnie Kamilowi Stochowi – Polak w końcówce sezonu stracił prowadzenie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata na rzecz Krafta. Ale ta zima i tak była dla 29-latka z Zębu wyjątkowa. Poza wspomnianym zwycięstwem w TCS, zdobył największą w karierze liczbę punktów (1524), a od wczoraj dzierży nieoficjalny rekord Polski w długości skoku (na Letalnicy uzyskał 251,5 m). Dzisiejsze 222,5 m dało mu piątą pozycję w jedynej serii konkursowej, które pozwoliło mu załapać się na podium w klasyfikacji najlepszych lotników.

Pozostali Polacy znaleźli się dzisiaj w drugiej i trzeciej dziesiątce. Najwyżej, na 11. miejscu, sklasyfikowany został Żyła (228,5 m). Czternasty był Kot (220,5 m), a piętnasty Kubacki (223 m). Jan Ziobro, który zajął 28. miejsce, uzyskał 210,5 m.

Królem drugiej części sezonu był niebywale mocny i równy Kraft. Kiedy rywale skakali daleko, on zwykle dokładał do ich wyników jeszcze po kilka metrów. Nikogo więc nie zdziwiło, gdy dzisiaj mimo obniżonego rozbiegu pofrunął na odległość 250 m, o siedem metrów dalej niż Niemiec Markus Eisenbichler. Po odwołaniu drugiej serii z powodu niesprzyjającej pogody Krafta ogłoszono zwycięzcą konkursu. Podwójny mistrz świata z Lahti wygrał w tym sezonie osiem pucharowych konkursów. W 25 występach zgromadził 2665 punktów – o 141 więcej od Stocha. Do osiągnięć Krafta należą także zwycięstwo w norweskim cyklu Raw Air oraz zdobycie Małej Kryształowej Kuli w lotach narciarskich.

Za Austriakiem i Polakiem na dalszych miejscach w "generalce" znaleźli się Daniel-André Tande z Norwegii (1201 pkt), Niemiec Andreas Wellinger (dziś drugi, 1161 pkt) oraz Maciej Kot (985 pkt). Jedenastym skoczkiem sezonu był Żyła (634 pkt). Kubacki zajął miejsce 19. (345 pkt), Ziobro 31. (122 pkt), Stefan Hula 32. (110 pkt), Aleksander Zniszczoł 62. (9 pkt), a Klemens Murańka 65. (4 pkt).

Ewenementem pozostaje Noriaki Kasai. Japończyk po raz kolejny w ostatnich dniach stanął na podium zawodów Pucharu Świata. W czerwcu skończy 45 lat, a na światowych skoczniach pojawia się od 1988 r.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)