28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polska antydopingowa

Ocena: 4.4
1322

O tym, jak wysoko ceniona jest na zewnątrz kontrola antydopingowa stosowana w Polsce, może świadczyć wybór ministra sportu Witolda Bańki do Komitetu Wykonawczego WADA. Od 5 kwietnia Bańka został tam oficjalnym przedstawicielem Europy. Po raz pierwszy w historii Polak znalazł się w światowych strukturach antydopingowych.

– Chciałbym, żeby wybór ministra Bańki rzeczywiście był formą docenienia zaangażowania naszego kraju w walkę z dopingiem. Prawo, jakie wprowadzamy, jest ciekawe, wydaje się kompleksowe; zobaczymy jak będzie działało teraz, kiedy została wprowadzona w życie POLADA (Polska Agencja Antydopingowa). Na razie trzeba się cieszyć, że Polak znalazł się na tak odpowiedzialnym stanowisku, bo jest to forma uznania – komentuje Kamil Wolnicki, dziennikarz „Przeglądu Sportowego”.

 

Zmiany w ustawodawstwie

Po przyłapaniu na dopingu braci Zielińskich, a jeszcze przed zakończeniem igrzysk w Rio, minister Bańka zapowiedział powstanie specjalnej ustawy, która będzie obejmowała wyłącznie kwestię dopingu. Jej projekt wpłynął do sejmu 29 grudnia 2016 r., a 15 maja br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zwalczaniu dopingu w sporcie. Jej najważniejszym założeniem jest powstanie w Polskiej Agencji Antydopingowej w miejsce działającej dotychczas Komisji. POLADA rozpoczęła działalność 1 lipca i ma zdecydowanie większe uprawnienia niż działająca poprzednio organizacja.

Nowa ustawa ma za zadanie uskutecznić walkę z dopingowiczami. Przede wszystkim pojawi się przepis dotyczący obrotu zabronionymi substancjami. Osoby, które będą udostępniać je małoletnim zawodnikom lub osobom trzecim albo przechowywać w celu udostępnienia, mogą podlegać karze pozbawienia wolności nawet do trzech lat.

– Ustawa określa współpracę ze służbami, która do tej pory funkcjonowała na zasadach ogólnych. Komisja czy Biuro Komisji nie miały również podmiotowości prawnej, co uniemożliwiało wnioskowanie o jakiekolwiek projekty z UE. Chcemy także, żeby POLADA w przyszłości zajmowała się projektami naukowymi związanymi z walką z dopingiem – opowiada o planach Michał Rynkowski, który zgodnie z ustawą, jako były dyrektor Komisji, pełni obowiązki dyrektora POLADA (do momentu rozstrzygnięcia konkursu na to stanowisko – według ustawy ma to trwać nie dłużej niż sześć miesięcy).

Jak powiedział Rynkowski, współpraca ze służbami to dla Polskiej Agencji Antydopingowej dużo większe możliwości przy pozyskiwaniu danych o zawodnikach, którzy dopuszczali się przestępstw. Do tej pory Komisja nie mogła wnosić o takie informacje i w związku z tym nie wiedziała, że np. ktoś był skazany za obrót środkami zabronionymi czy ich posiadanie.

– Przede wszystkim istotne jest, żebyśmy spełniali najwyższe standardy określone przez WADA – Rynkowski nie ma wątpliwości co do najważniejszych celów, jakie czekają POLADA. Jak powiedział, duże zmiany będą także w sferze kontroli. Możliwe są kontrole w domach sportowców czy podczas pobytu w innym miejscu. Jak przyznał, POLADA chciałaby również „położyć większy akcent na współpracę międzynarodową”. Na ambitne cele Agencji wskazuje także plan budżetowy w kolejnych latach jej działalności. W roku 2017 ma on wynieść 3 mln zł, siedem lat później – ponad dwa razy więcej.

 

Walka z wiatrakami?

Chociaż w ostatnich kilkunastu miesiącach fani sportu musieli zmierzyć się z aferami dopingowymi z Rosji (lekkoatleci i przypadek Marii Szarapowej) czy też Norwegii (Therese Johaug), to raczej długo nie pojawi się drugi taki przypadek jak Lance Armstrong. Człowiek, który najpierw wygrał z chorobą nowotworową, a później wrócił do czynnego kolarstwa i w latach 1999-2005 wygrywał prestiżowy Tour de France, okazał się zwykłym oszustem. Mirosław Żukowski z „Rzeczpospolitej” szokiem nie nazywa jednak samego dopingu stosowanego przez Amerykanina.

– Najstraszniejszy był nie tyle jego doping, co cały system przymusu dopingu wobec kolegów i teamu. Jeżeli człowiek decyduje się na branie niedozwolonych środków, to sam ryzykuje, to jest to jego sprawa. Ale on zbudował system i otaczał się ludźmi, którzy mu ufali, patrzyli na niego jak na bohatera, tymczasem wszystko, co proponował, okazało się kłamstwem – opowiada Mirosław Żukowski.

Amerykanin w wywiadzie z Oprah Winfrey tłumaczył się tym, że doping brało bardzo wielu zawodników z czołówki. Oskarżenie rzucone przez Armstronga to nie tylko poważne wyzwanie dla WADA, POLADA czy innych narodowych organizacji walczących z problemem dopingu, ale także dla osób wychowujących kolejne pokolenia sportowców.

– Jeżeli ktoś z podopiecznych zapytałby mnie, czy można osiągnąć wynik bez żadnych wspomagaczy, to powiem wprost, że suplementacja jest podstawą zawodowego sportu. Różnego rodzaju aminokwasy, CARBO i inne odżywki stanowią podstawę diety profesjonalnych sportowców i tych, którzy do tego miana pretendują. To znak czasu. Ale nie mówimy o środkach niedozwolonych – mówi Marcin Michalewski, instruktor tenisa.

Zmiany w polskim prawie antydopingowym to dowód, że idziemy z duchem czasu i jesteśmy świadomi czekającej nas pracy. Zawodnicy biorący doping zawsze jednak będą krok przed kontrolującymi, bo to ci drudzy muszą wykryć to, co ci pierwsi wynaleźli. Wyścig trwa od długiego czasu i chociaż dopingowicze cały czas są na prowadzeniu, to czują na plecach oddech tych, którzy chcą walczyć z nieuczciwością w rywalizacji sportowej. O inauguracji działalności POLADA minister Bańka powiedział, że „to wielki dzień dla polskiego sportu”. Oby jeden z wielu.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter