22 września
wtorek
Tomasza, Maurycego, Joachima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Trzy dekady Parafiady. Specjalne przesłanie papieża

Ocena: 0
4127

Parafiada to doskonały czas, by zweryfikować siebie samego i zobaczyć, kim jestem – powiedział bp Marian Florczyk w warszawskim Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Sportowców przewodniczył 8 lipca Mszy Świętej na rozpoczęcie jubileuszowej, 30. Parafiady, po której zapalono znicz otwierający tygodniowe sportowe zmagania i wydarzenia kulturalne.

fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

Do Warszawy przyjechało 1,5 tys. młodzieży z siedmiu państw: Białorusi, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Rosji, Niemiec i Polski. W świątyni było kolorowo od flag narodowych i strojów regionalnych. W uroczystościach udział wzięli m.in. przedstawiciele Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ, Komendy Głównej Policji, Rzecznika Praw Dziecka. Obecny był ks. Edward Pleń, kapelan środowisk sportowych, oraz rodzina śp. o. Józefa Jońca SchP, twórcy ruchu parafiadowego. Specjalne przesłanie do uczestników skierował Ojciec Święty Franciszek. Udzielając błogosławieństwa, papież zachęcił młodzież do świadectwa ponadczasowych wartości: solidarności i pokoju, co może przyczyniać się do budowania braterstwa i odnowienia jedności między narodami. List od marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego odczytał senator Jan Żaryn.

– Każdy z was nosi w głębi duszy jakiś ideał, ale łatwiej jest wam spotkać tych, którzy uwodzą wadliwym stylem życia – mówił w homilii bp Florczyk. Zwrócił uwagę, że wśród młodzieży daje się zauważyć negatywne postawy rywalizacji, zazdrości o rzeczy materialne, markowe ubrania, lepszy telefon. – Wzorem i punktem odniesienia dla nas jest Jezus – przypomniał biskup. Zachęcił, by parafiadowy znicz był wezwaniem do świętości, piękna, wzorowej postawy zarówno w czasie zawodów, jak i w całym życiu. – Niech nam przypomina, że toczymy zawody przed Jezusem. On nas mobilizuje do czegoś więcej: do wzajemnej miłości, szacunku i do wiary.

Muzyczną oprawę Mszy Świętej zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Komendy Głównej Policji, która wcześniej towarzyszyła młodzieży na czele pochodu Trasą Siekierkowską do świątyni. Podczas festynu dla parafiadowiczów zagrał zespół Full Power Spirit.

Sportowe zmagania w obiektach AWF i SGGW zakończą się 14 lipca. Wydarzenie patronatem objął prezydent Andrzej Duda. Patronat medialny sprawuje tygodnik „Idziemy”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 września

Wtorek, XXV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Błogosławieni ci, którzy słuchają Słowa Bożego i zachowują je wiernie.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Prz 21,1-6,10-13; Ps 119,1.27.30.34.35.44; Łk 8,19-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter