2 kwietnia
niedziela
Wladyslawa, Franciszka, Teodozji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Watykan: gwiazda włoskiego futbolu będzie sędziować mecz charytatywny

Ocena: 0
875

Czołowy gracz włoskiej reprezentacji Ciro Immobile będzie sędziował w niedzielę mecz charytatywny drużyny piłkarskiej, którą zebrał papież. - Chciałbym podziękować Franciszkowi za tę szansę - powiedział kapitan klubu Lazio Rzym na wtorkowej konferencji prasowej.

fot.PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Piłkarz podkreślił, że cieszy się z bycia częścią tej "wspaniałej inicjatywy" przeciwko dyskryminacji. Złoty medalista Mistrzostw Europy 2020 ogłosił, że wybierze dwóch swoich kolegów z drużyny jako sędziów liniowych. Nazwiska kandydatów pozostają otwarte. "To zależy od tego, komu ufam" - zażartował 31-latek.

Nazwa papieskiej drużyny "Fratelli tutti" pochodzi od encykliki w której zwierzchnik Kościoła katolickiego promuje "braterstwo i przyjaźń społeczną". W skład zespołu wchodzą między innymi członkowie Gwardii Szwajcarskiej, pracownicy Watykanu, w tym księża. Ponadto w drużynie Franciszka ma zagrać trzech migrantów i mężczyzna z zespołem Downa. Wystąpią przeciwko zawodnikom wybranym przez Światową Organizację Romów, co ma być wyrazem sprzeciwu wobec dyskryminacji.

Mecz zostanie rozegrany 21 listopada, w niedzielne popołudnie o godzinie 14:30 na boisku treningowym S.S. Lazio w Formello. Pomysłodawcą meczu charytatywnego jest Światowa Organizacja Romów z siedzibą w Zagrzebiu. Po wizycie papieża w romskiej dzielnicy w Koszycach na Słowacji, zwróciła się ona do Franciszka z propozycją rozegrania meczu. Tam papież powiedział, że nie można sprowadzać rzeczywistości innych do naszych własnych, stereotypowych wzorców, osób nie można zamykać w schematy, a zamykanie osób w gettach niczego nie rozwiązuje.

Franciszek podkreślił, że "drogą do pokojowego współistnienia jest integracja, organiczny, powolny i żywotny proces, który rozpoczyna się zawsze od poznania siebie nawzajem”. Jak poinformował Watykan, przy tej okazji zbierane będą datki na projekt integracyjny dla Romów w diecezji rzymskiej. Środki te posłużą integracji społecznej mniejszości romskiej i innych osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury, kardynał Gianfranco Ravasi, powiedział na konferencji prasowej, że piłka nożna, jako "potężne zjawisko o szerokim zasięgu oddziaływania, ma również aspekt etyczny".

Papież Franciszek powierzył Radzie opiekę nad meczem charytatywnym, a także klubowi lekkoatletycznemu Athletica Vaticana, "ponieważ sport od samego początku ma w sobie coś antropologicznie fundamentalnego". "Zabawa z natury nie ma charakteru użytkowego i jest twórcza oraz wolna, a zatem zasadniczo spleciona z kulturą" - powiedział kard. Ravasi, nawiązując do greckiej kultury klasycznej, w której sport był związany z literaturą, poezją, teatrem i mitem.

Ojciec Święty przyjmie obie ekipy na audiencji w sobotę rano, 20 listopada. "Otrzyma on koszulkę Fratelli Tutti z numerem 1", powiedział kardynał. Prezes klubu S.S. Lazio Claudio Lotito zaznaczył, że widzi w tym projekcie szansę na pokonanie "barier społecznych, ekonomicznych, kulturowych i etnicznych". Dlatego natychmiast zgodził się, gdy Watykan poprosił go o wsparcie. "Formello, nasz dom, będzie otwarty dla wszystkich" - powiedział Lotito i dodał: "zwłaszcza tych, którzy mają mniej szczęścia w życiu".

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 2 kwietnia

Niedziela Palmowa
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci,
i to śmierci krzyżowej.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 26,14-27,66
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz „Idziemy” - Rozdarta zasłona


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter