17 października
czwartek
Wiktora, Marity, Ignacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kościński w Salve TV: Na Ukrainie manipuluje się historią

Ocena: 0
8714

– Ukraina bierze na sztandary Banderę, UPA, ale nie prawdziwego Banderę, tylko jakiś mit tworzony w Kijowie, we Lwowie – mówił w audycji "Temat Dnia" w Salve TV dr Piotr Kościński, dziennikarz tygodnika „Idziemy”.

– Ów mit, przekształcający tą realną postać, jaką był Bandera i formację, jaką była Ukraińska Powstańcza Armia w coś zupełnie innego, ma służyć doraźnym celom politycznym, społecznym – tłumaczył Kościński w rozmowie z Piotrem Otrębskim.

Jak podkreślał, „nie można manipulować historią dla doraźnych potrzeb”. – Wybieranie sobie bohaterów, którzy są, delikatnie mówiąc, wątpliwi moralnie, jest pomyłką. Trudno mówić, że UPA walczyła wyłącznie z Sowietami albo Niemcami. Pomijając sprawę polską, czyli nie tylko rzeź wołyńską, ale generalnie stosunek do Polski i do Polaków, to jest fałszowanie historii. W którymś momencie obróci się to przeciwko tym, którzy tę historię fałszują – zaznaczył dziennikarz tygodnika "Idziemy".

Według niego, „przeciętny Ukrainiec nic lub prawie nic o tym nie wie”. – On ma wybór: albo uwierzyć „swoim”, czyli ukraińskiemu IPN-owi, albo Polakom, którzy twierdzą, że tam na Wołyniu Ukraińcy mordowali Polaków. Nam jest trudno przekonać tych ludzi, dotrzeć do nich i powiedzieć, że było inaczej niż mówi wasz Instytut Pamięci Narodowej – mówił Kościński.

Gość Tematu Dnia odniósł się również do szczytu UE – Ukraina, który ma miejsce w Kijowie. – Szczyt rozważa bieżące sprawy, realizację umowy UE – Ukraina i sprawę zniesienia wiz. To są te kwestie, które w żaden sposób nie dotyczą historii, ale spraw jak najbardziej bieżących – podkreślał Kościński.

Poproszony o komentarz do słów Witolda Waszczykowskiego, ministra spraw zagranicznych, który mówił, że „Ukraina nie wejdzie do Europy z Banderą”, tłumaczył: – Mówienie o tym, że Ukraina nie wejdzie do Unii z jakiegokolwiek powodu jest przedwczesne. (...) Niebezpieczeństwo pojawia się wtedy, gdyby Ukraińcy chcieli przyjąć te nacjonalistyczne teorie z czasów OUN i późniejsze, przekształcali swój kraj w państwo o podłożu nacjonalistycznym – stwierdził. Jego zdaniem, „my też budujemy mit Bandery, to jest anty-mit, tak jak Ukraińcy budują swój”.

W audycji dr Piotr Kościński odniósł się również do antypolskich incydentów, które mają miejsce aktualnie na Ukrainie (Salve TV, mz).

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 października

On sam jest sprawiedliwy i usprawiedliwia każdego, który żyje dzięki wierze w Jezusa

Dziś w Kościele:
czwartek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 3,21-30a, Ps 130, Łk 11,47-54
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie; 9. Jak zaprzyjaźnić się z Aniołem?

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -