21 stycznia
piątek
Agnieszki, Jarosława
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kościński w Salve TV: Na Ukrainie manipuluje się historią

Ocena: 0
9246

– Ukraina bierze na sztandary Banderę, UPA, ale nie prawdziwego Banderę, tylko jakiś mit tworzony w Kijowie, we Lwowie – mówił w audycji "Temat Dnia" w Salve TV dr Piotr Kościński, dziennikarz tygodnika „Idziemy”.

– Ów mit, przekształcający tą realną postać, jaką był Bandera i formację, jaką była Ukraińska Powstańcza Armia w coś zupełnie innego, ma służyć doraźnym celom politycznym, społecznym – tłumaczył Kościński w rozmowie z Piotrem Otrębskim.

Jak podkreślał, „nie można manipulować historią dla doraźnych potrzeb”. – Wybieranie sobie bohaterów, którzy są, delikatnie mówiąc, wątpliwi moralnie, jest pomyłką. Trudno mówić, że UPA walczyła wyłącznie z Sowietami albo Niemcami. Pomijając sprawę polską, czyli nie tylko rzeź wołyńską, ale generalnie stosunek do Polski i do Polaków, to jest fałszowanie historii. W którymś momencie obróci się to przeciwko tym, którzy tę historię fałszują – zaznaczył dziennikarz tygodnika "Idziemy".

Według niego, „przeciętny Ukrainiec nic lub prawie nic o tym nie wie”. – On ma wybór: albo uwierzyć „swoim”, czyli ukraińskiemu IPN-owi, albo Polakom, którzy twierdzą, że tam na Wołyniu Ukraińcy mordowali Polaków. Nam jest trudno przekonać tych ludzi, dotrzeć do nich i powiedzieć, że było inaczej niż mówi wasz Instytut Pamięci Narodowej – mówił Kościński.

Gość Tematu Dnia odniósł się również do szczytu UE – Ukraina, który ma miejsce w Kijowie. – Szczyt rozważa bieżące sprawy, realizację umowy UE – Ukraina i sprawę zniesienia wiz. To są te kwestie, które w żaden sposób nie dotyczą historii, ale spraw jak najbardziej bieżących – podkreślał Kościński.

Poproszony o komentarz do słów Witolda Waszczykowskiego, ministra spraw zagranicznych, który mówił, że „Ukraina nie wejdzie do Europy z Banderą”, tłumaczył: – Mówienie o tym, że Ukraina nie wejdzie do Unii z jakiegokolwiek powodu jest przedwczesne. (...) Niebezpieczeństwo pojawia się wtedy, gdyby Ukraińcy chcieli przyjąć te nacjonalistyczne teorie z czasów OUN i późniejsze, przekształcali swój kraj w państwo o podłożu nacjonalistycznym – stwierdził. Jego zdaniem, „my też budujemy mit Bandery, to jest anty-mit, tak jak Ukraińcy budują swój”.

W audycji dr Piotr Kościński odniósł się również do antypolskich incydentów, które mają miejsce aktualnie na Ukrainie (Salve TV, mz).

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 stycznia

Piątek, II Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy
...ustanowił Dwunastu, aby Mu towarzyszyli.
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mk 3,13-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy



Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter