29 lutego
czwartek
Lecha, Lutoslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

39. Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę

Ocena: 3.6
330

W sobotę po południu pod hasłem "Świętość w codzienności" rozpocznie się dwudniowa 39. Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Zakończy się w niedzielę uroczystą sumą o godz. 11.00 pod przewodnictwem ordynariusza archidiecezji przemyskiej abp. Adama Szala – poinformowało biuro prasowe Jasnej Góry.

fot. arch. idziemy.pl

Tegoroczna pielgrzymka będzie dziękczynieniem za beatyfikację rodziny Ulmów. Rozpocznie się także peregrynacja relikwii rodziny nowych błogosławionych po polskich diecezjach, poczynając od archidiecezji częstochowskiej. Peregrynacja potrwa do września 2024 r.

Organizatorem pielgrzymki jest Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin przy Konferencji Episkopatu Polski.

To wielkie święto dla całego Kościoła. Po raz pierwszy beatyfikowana została cała rodzina i nasza ogólnopolska pielgrzymka będzie do tych wydarzeń nawiązywała. Poprzez hasło "Świętość w codzienności" chcemy pokazać rodzinę Ulmów jako tę, która, żyjąc w swojej codzienności, podejmując swoje zwyczajne obowiązki i otwierając się na dar życia, pokazuje, że świętość jest możliwa dla każdego

– powiedział dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP ks. Robert Wielądek,.

ZOBACZ TEŻ: Jasna Góra: tu zdroje miłosierdzia płyną od wieków

Pielgrzymkę rozpocznie w sobotę o godz. 15.30 msza św. w intencji ojczyzny w kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczyć będzie przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP bp Wiesław Śmigiel. Po niej otwarta zostanie wystawa o bł. Rodzinie Ulmów "Samarytanie z Markowej. Ulmowie – Polacy zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom" w Sali Rycerskiej. Ekspozycja złożona jest z 20 plansz prezentujących m.in. dokumenty i zdjęcia przedstawiające historię rodziny Ulmów oraz życie polskiej i żydowskiej społeczności Markowej.

Wystawa przybliża też realia okupacji niemieckiej w Polsce. Rozpoczynając opowieść od tragicznej historii rodziny Ulmów, jej autor dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, opisuje kolejne przykłady ratowania Żydów w Markowej, gdzie Polacy ocalili życie 21 osób. Ukazuje również skalę takiej pomocy w całym regionie. Przygotował ją krakowski oddział IPN wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego.

W niedzielę o godz. 9.00 w Sali O. Kordeckiego odbędzie się spotkanie z ks. dr. Witoldem Burdą, postulatorem procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów – "Świętość w codzienności błogosławionej rodziny Ulmów". O godz. 10.30 pielgrzymi odmówią wspólnie "Różaniec" w intencji małżeństw i rodzin. Podczas końcowej eucharystii o godz. 11.00 nastąpi odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, ślubowanie nowych doradców życia rodzinnego i zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Polski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 lutego

Czwartek, II Tydzień Wielkiego Postu
Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże
i wydają owoc dzięki swojej wytrwałości.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 16, 19-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter