26 października
poniedziałek
Lucjana, Ewarysta, Damiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Chrześcijanie w Libanie - dawniej i dzisiaj"

Ocena: 4.7
527

W sobotę 3 października Akcja Katolicka DW-P i Fundacja Fenicja im. św. Charbela zapraszają na spotkanie poświęcone sytuacji chrześcijan w Libanie. Wydarzenie odbędzie się w sali kurialnej przy ul. Floriańskiej 3 o godz. 16.00, wstęp wolny.

Fot. facebook.coFundacja Fenicja

Gościem specjalnym i prelegentem będzie pan Andrzej Rosłoniec, członek Zarządu Fundacji Fenicja, zajmującej się od promocją i realizacją projektów pomocowych adresowanych do mieszkańców Libanu.

Liban to więcej niż kraj, to przesłanie (św. Jan Paweł II)

Jak czytamy na stronie Fundacji:

Idea Fundacji Fenicja im. Św. Charbela ma swoje korzenie w latach dziewięćdziesiątych zeszłego stulecia.

Jeden z fundatorów rozpoczynał swoją długoletnią misję w Libanie, który chlubi się wielotysięczną historią związaną ze starożytną Fenicją. Szybko dotarło do jego świadomości, że Libańczycy, choć sami byli w potrzebie, okazywali gościnność i czułość innym cierpiącym narodom.

Liban, w swoim czasie, przyjął setki tysięcy uchodźców Ormian i Palestyńczyków. Na mocy układu Sikorski – Majski, zawartego w 1943r, około 6000 Polaków, głównie kobiet i dzieci, przybyło do Libanu. Wśród krajów Bliskiego Wschodu, w których marginalizuje się, żeby nie powiedzieć zwalcza wszelkiego rodzaju mniejszości, Liban jawi się jako swego rodzaju laboratorium dialogu i wzajemnego się przenikanie kultur i religii.

/…/

W historycznym momencie, w jakim znajduje się Europa i cały Bliski Wschód, Liban ze swoją różnorodnością religijną, wyznaniową i kulturową, jest prawdziwym laboratorium demokracji i dialogu islamsko – chrześcijańskiego.

Kultura łacińsko-francuska łączy ten kraj z cywilizacją zachodnią, z Arabami natomiast – ten sam język i wielowiekowa wspólnota państwowa. Papież Jan Paweł II nazwał Liban „przesłaniem dla świata” o tym, że współistnienie kultur i religii jest możliwe.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 października

Poniedziałek, XXX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Albowiem droga sprawiedliwych jest Panu znana,
a droga występnych zaginie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 4, 32 – 5, 8; Ps 1, 1-4 i 6; Łk 13, 10-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter