19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Do Boga nie idzie się samotnie, lecz we wspólnocie" - List Episkopatu przed Dniem Papieskim

Ocena: 0
586

"Przeżywana w otwartości na działanie Bożego Ducha wiara prowadzi do budowania jedności z innymi ludźmi, gdyż do Boga nie idzie się samotnie, lecz we wspólnocie. Jej wyznawanie nie jest tylko sprawą prywatną poszczególnych osób, lecz ma jakże ważny wymiar społeczny" - piszą biskupi w liście pasterskim z okazji przypadającego 13 października XIX Dnia Papieskiego.

fot. pixabay.com/CC0

Biskupi wyjaśniają, że hasło tegorocznego Dnia Papieskiego to słowa Jezusa skierowane w Ogrodzie Oliwnym do śpiących apostołów. Mówią one o gotowości wypełnienia woli Boga i zaufaniu Mu.

Apostołowie pomimo dwukrotnej zachęty Jezusa do czuwania i modlitwy (por. Mk 14, 34.38) zasnęli, pozostawiając Jezusa samego w najtrudniejszym momencie życia. Sen apostołów, oprócz wymiaru fizycznego, ma dla nas także znaczenie duchowe. Jest obrazem zagubienia, ucieczki przed odpowiedzialnością, poczucia bezsensu życia, a także doświadczenia grzechu. Tym samym Jezusowe „Wstańcie, chodźmy” jest pełnym nadziei wezwaniem do wyrwania się z marazmu zwątpienia i podjęcia zwycięskiej walki z siłami grzechu i zła nie tylko w życiu własnym, ale także we wspólnocie Kościoła i narodu.

Biskupi przypominają, iż to właśnie św. Jan Paweł II tchnął w Polaków ducha nadziei na zmianę życia osobistego i społecznego podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 r.. Zwracają uwagę, że słowa Papieża Polaka zaowocowały przemianami w świadomości Polaków, których pokłosiem było m.in. powstanie społecznego ruchu „Solidarność”, a w konsekwencji upadek komunizmu, który prowadził totalną walkę z Kościołem. Podkreślili także szczególną rolę Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

Biskupi odnieśli się w liście pasterskim do potrzeb współczesnego człowieka. Zauważyli, że wielu ludzi "zagubiło lub odrzuciło wiarę w Boga w imię źle rozumianego postępu i poszukiwania innowacji często za wszelką cenę" - zatopiło się w wirtualnym świecie. Zaznaczyli, że tylko wiara stanowi ratunek na poszukiwania sensu:

Tylko wiara, rozumiana jako decyzja ufnego powierzenia się kochającemu Ojcu, który opiekuje się światem i nami wraz z nim, nadaje sens ludzkiemu życiu i jest źródłem odwagi. Skłania także do wyruszenia na drogę formacji poprzez przekraczanie własnych ograniczeń i słabości.

Na zakończenie listu pasterskiego biskupi przypominają o niezwykle ważnej działalności Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Podkreślają, że czynnie włącza się ona „w  trud kształtowania wiary i odkrywania powołania młodego pokolenia Polaków”. Piszą:

Stypendia, wypłacane dwóm tysiącom uczniów i studentów z całej Polski, pozwalają im rozwijać swoje dary i talenty. Wierzymy, że stypendyści są i będą nadal autentycznymi świadkami wiary w duchu nauczania Papieża Polaka.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 roku. Powstała jako owoc pielgrzymki św. Jana Pawła II do Ojczyzny w 1999 r. W ciągu dziewiętnastu lat swojej działalności Fundacja objęła opieką kilka tysięcy młodych ludzi z całej Polski zgodnie z wezwaniem Ojca Świętego do „nowej wyobraźni miłosierdzia”. Najważniejszym elementem obchodów Dnia Papieskiego jest zbiórka pieniędzy na stypendia dla uzdolnionej młodzieży z ubogich środowisk. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter