25 czerwca
wtorek
Lucji, Wilhelma, Doroty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Prawdziwa znajomość imienia Boga prowadzi do przemiany życia"

Ocena: 0
1975

Dziś w Watykanie odbyła się audiencja ogólna, w czasie której papież kontynuował cykl katechez poświęconych przykazaniom Bożym. By wysłuchać papieża w auli Pawła VI zgromadziło się 7 tys. wiernych.

fot. pixabay.com

– Drugie przykazanie Boże jest „zaproszeniem do związku z Bogiem bez obłudy, do relacji, w której powierzamy się Jemu ze wszystkim, czym jesteśmy – powiedział Franciszek.

Na wstępie Franciszek zauważył, że przykazanie: „Nie będziesz wymawiał imienia Pana, Boga twego, bez szacunku” (Wj 20, 7) stanowi zachętę, by nie obrażać imienia Boga i nie używać go niewłaściwie. Ale interpretując je głębiej, należy dostrzec, że chodzi o relację z Bogiem bez obłudy, formalizmu i kłamstwa. Podkreślił, że prawdziwa znajomość imienia Boga prowadzi do przemiany życia, wejścia w kontakt z samym życiem Boga, który jest miłosierdziem.

Następnie papież wskazał, że dla nas chrześcijan, to przykazanie jest wezwaniem, abyśmy przeżywali nasze codzienne działania w odczuwalnej i rzeczywistej relacji z Bogiem, to jest w Jego miłości. Można bowiem przeżywać fałszywą relację z Bogiem. „To słowo Dekalogu jest właśnie zaproszeniem do związku z Bogiem bez obłudy, do relacji, w której powierzamy się Jemu ze wszystkim, czym jesteśmy” – podkreślił Ojciec Święty.

Franciszek zauważył, że święci potrafią poruszyć nasze serca, gdyż widzimy w nich autentyczność, prawdziwe relacje, radykalizm. Jeśli będzie przybywało chrześcijan, którzy biorą na siebie imię Boga bez fałszu - praktykując w ten sposób pierwszą prośbę «Ojcze nasz» - «święć się imię twoje» – to przepowiadanie Kościoła będzie bardziej wysłuchane i okaże się bardziej wiarygodne – powiedział papież. Zachęcił, by brać na siebie imię Boga, ponieważ On wziął na siebie nasze imię.

  Każdy może przyzywać świętego imienia Pana, który jest miłością wierną i miłosierną, w każdej sytuacji, w jakiej się znajduje. Bóg nigdy nie powie «nie» sercu, które szczerze Go przyzywa – stwierdził Ojciec Święty na zakończenie swojej katechezy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 czerwca

Wtorek, XII Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 7, 6. 12-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter