29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"100 modlitw za Polskę" - nowa książka w serii Biblioteki "Niedzieli"

Ocena: 0
573

„100 modlitw za Polskę. Owoc konkursu „Na stulecie odzyskania niepodległości – modlitwa za Ojczyznę”, to tytuł książki, która pod redakcją ks. Zbigniewa Krasa, kapelana Prezydenta RP, ukazała się w serii Biblioteki „Niedzieli”.

fot. _Alicja_ pixabayj, domena publiczna

Książka jest wyborem blisko 2 tysięcy modlitw nadesłanych do redakcji „Niedzieli” na konkurs pt. „Na stulecie odzyskania niepodległości – modlitwa za Ojczyznę”. Z inicjatywą zorganizowania konkursu późną jesienią 2017 r. do redaktor naczelnej „Niedzieli” Lidii Dudkiewicz zwrócił się ks. Zbigniew Kras, kapelan Prezydenta RP.

Zorganizowaniem konkursu zajęła się redakcja „Niedzieli”, swoim patronatem objął go Prezydent RP Andrzej Duda, natomiast patronami duchowymi byli abp Wacław Depo – metropolita częstochowski oraz o. Marian Waligóra – paulin, przeor klasztoru na Jasnej Górze.

Modlitwy zebrane w książce zostały podzielone na trzy kategorie wiekowe: dzieci, młodzież i dorosłych. Jej przesłaniem jest przypomnienie o potrzebie modlitwy za Ojczyznę.

Najmłodsi autorzy tekstów wypowiadają się na miarę swoich możliwości, ale zawsze szczerze i bezpośrednio. „Daj nam tylko wolną Polskę,/ tu chcę mieszkać, gdy dorosnę” – czytamy w jednej z modlitw.

Również młodzież w swoich modlitwach przeprasza za niewłaściwe korzystanie z daru wolności i prosi byśmy jej „nie zatracili przez nasze przywary i zgubne namiętności”.

Natomiast autorzy dorośli przywołują w swoich modlitwach najważniejsze zdarzenia, które stanowią o naszej pamięci i tożsamości: Chrzest Polski, naszych świętych patronów i wielkich Polaków, którzy oddali wszystko dla świętej sprawy wolności, ale też dziękują za małe radości każdego dnia, za szczęśliwy dom i rodzinę.

„Modlitewnik stał się swoistą manifestacją tego, co „dzieje się” w sercach i umysłach dzieci, młodzieży i dorosłych kochających Polskę” – napisał w swoim słowie do książki abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

„Modlitwy napisane zostały przez zwykłych Polaków i dla zwykłych Polaków, dla wszystkich zatroskanych i kochających Ojczyznę, bo Polsce potrzeba modlitwy , także w XXI wieku” – podkreśla w słowie wstępnym ks. Zbigniew Kras, kapelan Prezydenta RP. „Publikując teksty nowych modlitw, zachęcamy do modlitwy za Polskę, zachęcamy do modlitwy wszystkich i o każdej porze, nie tylko w dniu wielkiego święta, nie tylko kiedy chwile trudne czy trwoga ogarniać będą nasze serca i umysły, ale każdego dnia. Pamiętając o tym, że gdy modlimy się za Polskę, modlimy się także za siebie” – napisał kapelan.

Jak zauważa redaktor naczelna „Niedzieli” Lidia Dudkiewicz „konkurs „Niedzieli” pt. „Na stulecie odzyskania niepodległości – modlitwa za Ojczyznę” wywołał wielkie modlitewne pospolite ruszenie”.

„Cieszymy się, że mogliśmy dwa tysiące modlitw napisanych przez uczestników konkursu dołączyć do tych, które powstawały poprzez wieki, którymi modlono się w intencji Polski i Polaków” – dodaje red. Lidia Dudkiewicz.

W konkursie wzięło udział 879 osób. W poszczególnych kategoriach było to: 332 dzieci (do lat 12), 230 uczniów wieku od 12 do 18 lat oraz 317 osób dorosłych. Najmłodszy uczestnik liczył 7 lat, najstarszy – 90+. Idea konkursu trafiła do czytelników w całej Polsce: od Przemyśla po Szczecin, od Kwidzyna po Legnicę. Wśród uczestników byli także autorzy z zagranicy: USA, Kanady, Włoch, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Ukrainy i Białorusi. Wielu autorów nadesłało kilka prac. W sumie na konkurs napłynęło blisko 2 tys. modlitw, które są owocem refleksji i przemyśleń o Polsce, jej historii i współczesności oraz wyrazem zatroskania o przyszłość Polski i Polaków.

Nadesłane prace oceniła komisja konkursowa w składzie: ks. Zbigniew Kras - przewodniczący, ks. Krzysztof Pawlina, ks. Wacław Buryła, Marian Florek, Anna Wyszyńska.

Laureaci Konkursu „Niedzieli” pt. „Na stulecie odzyskania niepodległości - modlitwa za Ojczyznę” 13 czerwca 2018 r. zostali przyjęci w Pałacu Prezydenckim w Warszawie i spotkali się z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter