28 lutego
środa
Romana, Ludomira, Lecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

37. Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie

Ocena: 0
272

Dzisiaj wieczorem rozpoczynają się centralne obchody 37. Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie pod hasłem: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem”.

Fot. Facebook/Światowe Dni Młodzieży

Spotkanie młodych podzielone zostało na dwa etapy. Od 26 do 31 lipca młodzież gościła w 17 portugalskich diecezjach, poznając miejscową kulturę i zwyczaje.

We wtorek, 1 sierpnia, rozpoczynają się wydarzenia centralne w Lizbonie, które potrwają do 6 sierpnia. Wieczornej Mszy św. otwierającej wydarzenie przewodniczył będzie kardynał-patriarcha Lizbony Manuel Clemente.

W środę, 2 sierpnia, do Portugalii przyleci papież Franciszek, który weźmie udział m.in. w Drodze Krzyżowej z młodzieżą i będzie przewodniczył Mszy św. na zakończenie spotkania, w niedzielę 6 sierpnia. Tego dnia Ojciec Święty ogłosi również miasto, które będzie gospodarzem kolejnej edycji ŚDM. Program papieskiej pielgrzymki do Portugalii

W ŚDM uczestniczy ponad 67 tys. pielgrzymów z różnych kontynentów. Polskę reprezentuje ok. 20 tys. młodych ludzi.

Polskiej młodzieży towarzyszy 19 biskupów: 6 ordynariuszy (w tym 2 metropolitów) i 13 biskupów pomocniczych. Oprócz bp. Grzegorza Suchodolskiego, który stoi na czele Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży, do Lizbony pojechali: kardynał nominat Grzegorz Ryś z Łodzi, abp Marek Jędraszewski z Krakowa, bp Marek Solarczyk z Radomia, bp Andrzej Siemieniewski i bp Piotr Wawrzynek z Legnicy, bp Szymon Stułkowski z Płocka, bp Krzysztof Włodarczyk z Bydgoszczy, bp Adam Bab z Lublina, bp Robert Chrząszcz z Krakowa, bp Marian Florczyk z Kielc, bp Jacek Grzybowski z Warszawy, bp Maciej Małyga z Wrocławia, bp Marek Marczak z Łodzi, bp Grzegorz Olszowski z Katowic, bp Radosław Orchowicz z Gniezna, bp Piotr Przyborek z Gdańska, bp Andrzej Przybylski z Częstochowy oraz bp Artur Ważny z Tarnowa.

Światowym Dniom Młodzieży towarzyszą dwa Symbole – Krzyż Roku Świętego i ikona Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego (Salus Populi Romani).

Wydarzenia w Lizbonie można śledzić dzięki relacjom przygotowywanym przez Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży na kanale Youtube. Link do relacji

Najważniejsze wydarzenia ze spotkania młodych z udziałem Papieża Franciszka, czyli Drogę Krzyżową, czuwanie modlitewne oraz niedzielną Mszę św. można będzie oglądać za pośrednictwem aplikacji mobilnej TVP GO.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 lutego

Środa, II Tydzień Wielkiego Postu
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 20, 17-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo
Koronka ku czci Siedmiu Boleści Matki Bożej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter