22 czerwca
sobota
Pauliny, Tomasza, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

5 sugestii Matki Angeliki na Wielki Tydzień

Ocena: 5
561

Porady Matki Angeliki pochodzą z programu telewizyjnego emitowanego 30 lat temu, mimo to nie straciły na aktualności.

Fot. arch. idziemy.pl

Matka Angelica, założycielka Eternal Word Television Network (EWTN), zaprezentowała rady na Wielki Tydzień.

W programie wyemitowanym w marcu 1994 roku przed Wielkanocą Matka Angelica przedstawiła pięć sposobów na dobre przygotowanie się do rozpoczęcia Triduum Paschalnego. Jej zalecenia dotyczące Wielkiego Tygodnia do dziś są mądre i praktyczne:

1. Nawróć się i zmień swoje życie

Na początku swoich rozważań Matka Angelica wspomniała o objawieniach maryjnych i powiedziała, że wszystkie one mają wspólne wezwanie do „pokuty, metanoi, zmiany życia”.

Kiedy podąża się za przesłaniem Błogosławionej Dziewicy, osoba musi uczynić cię „lepszym katolikiem, lepszym chrześcijaninem; musi uczynić cię lepszym człowiekiem, uczynić cię bardziej kochającym, bardziej życzliwym, bardziej przebaczającym. Musi sprawić, że bardziej docenisz Jezusa i naszą Matkę, twoją rodzinę”.

Musi sprawić, że będziesz bardziej kochający w swojej rodzinie i bardziej współczujący. Jesteśmy chrześcijanami!

– podkreśliła.

Następnie odniosła się do Biblii i stwierdziła: „Tą księgą trzeba żyć, a nie tylko ją czytać”.

Mówiąc o miłosierdziu Boga i fragmencie o kobiecie przyłapanej na cudzołóstwie, założycielka EWTN wskazała, że Jezus powiedział jej: „Idź i nie grzesz więcej”. 

Istnieje warunek, aby jej przebaczyć

– wyjaśniła Matka Angelica. 

2. Pamiętaj, że piekło istnieje

Mówisz: „Cóż, jest wielu teologów, którzy twierdzą, że piekła nie ma”. Kiedy znajdziesz się tam z tym teologiem, spojrzysz na niego i powiesz: „Masz mnie tutaj”. Czy to coś da? Nie zwracaj uwagi na tę zgniliznę. Lepiej być w niebie, spojrzeć w dół i powiedzieć: „Mówiłam ci, że jest jeden, ale nie słuchałeś

– dodała.

Matka Angelica powiedziała następnie, że Dziewica Maryja nie chce, aby jej dzieci poszły do piekła, ale raczej, aby zostały od niego uratowane.

Nasza Matka próbuje nam powiedzieć: „Nie możesz wiecznie przeciwstawiać się Bogu; nie możesz wiecznie mordować dzieci [poprzez aborcję]; nie możesz wiecznie nauczać wielkich odstępstw i kłamstw; nie możesz wiecznie rujnować swoich dzieci. Bóg widzi, że idziesz w kierunku tej przepaści, która jest wieczna, i złapie nas.

3. Przebacz swojemu wrogowi

Matka Angelica wyjaśniła, że wielkie rany ludzi powstają „kiedy nie potrafimy przebaczyć”.

[Wielki Tydzień] to tydzień, w którym musimy przebaczyć. Nikt z nas nie przeszedł przez to, przez co przeszedł Jezus, a jednak przebaczył. Czy możesz to sobie wyobrazić? W Wielki Piątek idziesz do kościoła i wyobrażasz sobie, że nasz drogi Pan wisiał tak przez tak długi czas.

Dodała też prośbę o wybaczenie wrogowi:

Chciałabym, abyś przed Wielkim Piątkiem zadzwonił do swojego największego wroga”, czyli kogoś, kogo najbardziej nie lubisz. Zadzwoń do niego i powiedz mu: „Wybaczam ci”. A jeśli odpowiedź będzie brzmiała „Nie przeszkadzaj mi”, co może powiedzieć, nie musisz się martwić, ponieważ już mu wybaczyłeś.

4. Odmawiaj codziennie różaniec

Matka Angelica podkreśliła również potrzebę codziennego odmawiania różańca, ponieważ „nie ma nic potężniejszego niż modlitwa”.

Odpowiadając kobiecie, która zadzwoniła do programu z prośbą o modlitwę i radę w rozwiązaniu problemu rodzinnego, Matka Angelica przypomniała, że „nasz drogi Pan powiedział: Nie pozwól, by słońce zachodziło nad twoim gniewem. To, co musisz wiedzieć, to: Ty i twoja siostra odmawiajcie codziennie Różaniec i bądźcie w pokoju”.

Przez całe życie myślałem, że kiedy ktoś umiera, istnieje przestrzeń krótsza niż sekunda między sądem a momentem, w którym nie ma już szans, kiedy wszystko jest ustalone na zawsze. Wierzę, że ten moment jest tym, w którym poprzez modlitwę człowiek może przez chwilę zobaczyć Jezusa. Myślę, że ta wizja może sprawić, że powiedzą: „Boże, przebacz mi!”. To wszystko, czego potrzebują do zbawienia. Więc nie zniechęcaj się, szukając rezultatów. Módl się z ufnością. Mogę ci powiedzieć, że jeśli ufasz Panu, On nigdy, ale to nigdy nie zawodzi. On taki jest

– wyjaśniła.

Bóg odpowie na twoje modlitwy, tak jak odpowiedział św. Monice za św. Augustyna

– dodała.

5. Naucz się słuchać problemów innych ludzi

Matka Angelica wyjaśniła korzyści płynące z robienia czegoś konkretnego: „Musisz poczuć miłość i wdzięczność innych ludzi; w ten sposób wychodzimy z siebie, z naszych głów”.

Pamiętaj, że ktoś gdzieś cię potrzebuje. Ktoś potrzebuje twojej modlitwy, twojego uśmiechu, twojej uwagi

– powiedziała.

Są ludzie w domach opieki, którzy mają dziewięcioro lub dziesięcioro dzieci i żadne z nich ich nie odwiedza. Dlaczego nie pójdziesz? Dlaczego się nie rozejrzysz i nie zobaczysz swojego sąsiada? Dlaczego nie zajrzysz do niego i nie posłuchasz przez chwilę o jego problemach? Musisz coś zrobić: musisz się modlić; musisz zaufać, a następnie zrobić coś, aby wyjść z siebie i w ten sposób wyjść z depresji. I poproś innych, by modlili się za ciebie

– zalecała Matka Angelica.

 

Źródło: National Catholic Register, 5 Suggestions From Mother Angelica for Holy Week, Walter Sánchez Silva/ACI Prensa/CNA Features March 24, 2024, opr. idziemy.pl/km

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 czerwca

Piątek, XI Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Alojzego Gonzagi, zakonnika
Błogosławieni ubodzy w duchu,
albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 19-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter