25 marca
sobota
Marioli, Wieczyslawa, Ireneusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Adam Szal: Ulmowie mogą patronować rodzinom, które przyjmują uchodźców

Ocena: 1.2
463

Rodzina Ulmów może patronować każdej rodzinie, także rodzinom, które przyjmują uchodźców – podkreśla abp Adam Szal. Metropolita przemyski od 13 do 17 listopada 2022 r. przebywa w Watykanie w związku z toczącym się procesem beatyfikacyjnym rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów.

Fot. Radio Fara

W poniedziałek, 14 listopada, abp Szal spotkał się z kard. Marcello Semeraro, Prefektem Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Podczas spotkania Metropolita Przemyski rozmawiał o toczącym się procesie beatyfikacyjnym Rodziny Ulmów z Markowej – poinformowało na Twitterze i na facebookowym profilu Radio Fara. Archidiecezja przemyska prowadzi proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów, która zginęła z rąk Niemców za ukrywanie Żydów. Postulatorem procesu jest ks. dr Witold Burda.

Ewenementem jest to, że prosimy o beatyfikację całej rodziny 

– podkreśla abp Szal. Przypomina, że ta rodzina przechowywała osoby narodowości żydowskiej, nie bacząc na niebezpieczeństwo utraty życia. Powiedział też o odwadze innych mieszkańców Markowej, którzy również dawali schronienie Żydom, nawet po zamordowaniu rodziny Ulmów.

Pozostaje nam teraz modlitwa o to, żeby ten proces został szczęśliwie sfinalizowany 

– powiedział abp Szal.

Można powiedzieć, że rodzina Ulmów może być patronem dla każdej rodziny, ale także dla rodzin, które przyjmują uchodźców, czy to z Ukrainy czy z innych krajów 

– zauważył.

Józef i Wiktoria Ulmowie podczas II wojny światowej w swoim domu w Markowej na Podkarpaciu ukrywali ośmioro Żydów: pięciu mężczyzn z rodziny Goldmanów z Łańcuta oraz trzy kobiety z Markowej – Leę (Laykę) Didner z córką i Genię (Gołdę) Grünfeld. Hitlerowcy dowiedzieli się o tym w wyniku donosu i 24 marca 1944 r. zamordowali przechowywanych Żydów oraz Ulmów wraz z szóstką ich dzieci w wieku od 1,5 roku do 8 lat. Wiktoria była wtedy w 9. miesiącu ciąży z siódmym dzieckiem. W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Od 2003 r. trwa ich proces beatyfikacyjny. Obecnie dokumenty są w Watykanie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 marca

Sobota, IV tydzień Wielkiego Postu
Sprawiedliwości Twojej nie kryłem w głębi serca,
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 1, 26-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter