19 grudnia
środa
Gabrieli, Dariusza, Eleonory
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Gądecki: dziękujmy Bogu za to, co dokonało się w naszym życiu

Ocena: 0
214

Dziękujmy Bogu za kronos i kairos, za to, co dokonało się w naszym życiu i za chwile łaski, które odmieniły nasze życie duchowe – powiedział abp Stanisław Gądecki podczas Mszy Świętej dziękczynnej w poznańskiej katedrze na zakończenie roku 2017.

fot. CC BY-SA 3.0, Link

W homilii przewodniczący KEP zwrócił uwagę na wydarzenia w Kościele, które miały miejsce w mijającym roku. Podkreślił, że akcje i inicjatywy podejmowane przez duchownych i świeckich to „odpowiedź na głos, że w Kościele nic się nie dzieje”.

Wskazując na wydarzenia wpisujące się w nurt nauczania Kościoła, metropolita poznański przypomniał o obchodach I Narodowego Dnia Czytania Pisma św., „który ma ukazywać Pismo św. jako kod kulturowy chrześcijańskiej Polski i Europy i pomagać w odnajdywania zalet wspólnotowego czytania Pisma św.”.

Do istotnych inicjatyw zorganizowanych w 2017 r. abp Gądecki zaliczył Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji nt. przygotowania do bierzmowania. W spotkaniu uczestniczyło ponad 700 duszpasterzy, animatorów i członków wspólnot, którzy zastanawiali się, jak skutecznie wyjść na spotkanie młodym ludziom.

„Z badań wśród młodych poczynionych w Krakowie wynika, że pokolenie gimnazjalistów chce być w Kościele, ale na ogół powiadają, że w Kościele nie widzą dla siebie miejsca do zaangażowania, tzn., że my nic im nie proponujemy” – zauważył metropolita poznański. Podkreślił, że w tej liczbie najwięcej jest osób, które chciałyby być zaangażowane w dzieła charytatywne, lecz nie widzą dla siebie miejsca.

Przewodniczący KEP przypomniał też o inauguracji obchodów 100-lecia KUL-u, uczelni, której celem jest kształcenie i wychowanie przyszłej inteligencji katolickiej.

Przywołując najważniejsze dokumenty KEP wydane w 2017 r., hierarcha zwrócił uwagę na dokument Rady ds. Społecznych KEP na temat chrześcijańskiego kształtu patriotyzmu. „W tym dokumencie biskupi apelują o dobrze znany z historii patriotyzm otwarty na solidarną współpracę z innymi narodami i oparty na szacunku dla innych kultur i języków” – przypomniał metropolita poznański.Zauważył, że patriotyzm to nic innego jak rozumna miłość ojczyzny, której nie można stawiać ponad miłość do Boga.

Abp Gądecki zwrócił uwagę na postać i posługę św. Brata Alberta, który był jednym z patronów mijającego roku. „Wielkość tego Brata wyraziła się w tym, że potrafił on poruszyć innych, by nie pozostawali obojętni na los najbardziej opuszczonych, wyzwalając ludzką solidarność i dobroczynność” – stwierdził metropolita poznański.

Przewodniczący KEP wskazał też na ważne jubileusze, obchodzone w tym roku w Kościele w Polsce i na świecie, jak 300-lecie koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, 140. rocznicę objawień Maryi w Gietrzwałdzie i 100. rocznicę objawień maryjnych w Fatimie.

Wśród inicjatyw podejmowanych przez świeckich w mijającym roku, przywołał akcję „Różaniec do Granic”, która w 22 diecezjach, w 4000 stref wzdłuż granic naszej ojczyzny zgromadziła na modlitwie różańcowej ok. 2 mln osób. „Ta inicjatywa wyrasta z wiary, która widzi w Różańcu bardzo potężną broń w walce ze złem, tak silną, że nieraz potrafi zmienić bieg historii” – zaznaczył abp Gądecki. Podkreślił, że Różaniec może nie tylko zmienić bieg wydarzeń, ale może otworzyć serca na działanie łaski Bożej.

Mówiąc o nurcie służby Kościoła w Polsce, metropolita poznański wspomniał o przedstawicielach Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Zatrzymaj Aborcję”, którzy złożyli w Biurze Podawczym Sejmu obywatelski projekt ustawy wykreślający dotychczasową przesłankę eugeniczną, umożliwiającą zabicie dziecka ze względu na podejrzenie niepełnosprawności bądź choroby. Przypomniał, że w 2015 r. z wymienionej przyczyny zabito w Polsce ok. tysiąca dzieci.

„Zgodnie z obowiązującym prawem aborcji dokonuje się dziś na dzieciach z zespołem Downa i Turnera, ale także na niepełnosprawnych fizycznie oraz dzieciach z pochopnie postawioną diagnozą” – zauważył hierarcha. Zaznaczył, że pod tym projektem zebrano ponad 830 tysięcy podpisów, najwięcej z dotychczas zorganizowanych akcji antyaborcyjnych.

Przewodniczący KEP przypomniał też o zorganizowanym po raz pierwszym Narodowym Kongresie Trzeźwości na UKSW oraz o obchodach zainicjowanego przez papieża Franciszka Światowego Dnia Ubogich, łączącego modlitwę, spotkania z ubogimi i spotkania ewangelizacyjne.

Abp Gądecki przypomniał też o akcji „Rodzina - rodzinie”, powołanej przez Caritas Polska. Dzięki tej inicjatywie wsparciem finansowym objęto ok. 9 tysięcy rodzin w Syrii. Nawiązując do obchodzonej dziś Niedzieli Świętej Rodziny, zaapelował o potrzebę trwałości polskich rodzin, o siłę dla nich o przezwyciężenie trudności i o to, by nie zapominać o konieczności wpatrywania się w Boga.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -