2 sierpnia
poniedziałek
Kariny, Gustawa, Euzebiusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Gądecki: uzdrowienia chorych przekonywały ludzi o Bożej dobroci

Ocena: 0
2262

– Cuda Jezusowe polegające na uzdrowieniu chorych i wskrzeszaniu zmarłych nie tylko potwierdzały Jego prawdomówność, ale przekonywały ludzi o dobroci Bożej – powiedział 11 lutego abp Stanisław Gądecki.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

W święto Matki Bożej z Lourdes metropolita poznański odwiedził pacjentów Szpitala Miejskiego przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu.

W homilii, zwracając się do chorych i personelu medycznego, abp Gądecki podkreślił, że bez wzięcia pod uwagę uzdrowicielskiej działalności Jezusa nie da się zrozumieć Jego zbawczej działalności na ziemi.

– Nie da się zrozumieć zbawczej działalności Chrystusa bez tego, co stanowi uzdrawianie człowieka z licznych chorób fizycznych i psychicznych, bez wskrzeszenia umarłych. Egzorcyzmy i uzdrowienia uzupełniały się wzajemnie, wskazując na konieczność uzdrawiania całego człowieka, tzn. jego ducha i ciała – zaznaczył metropolita poznański.
Przewodniczący KEP zauważył, że Kościół jest przekonany, że każdy człowiek cierpiący winien walczyć z chorobą i wszystkimi godziwymi sposobami starać się o zachowanie swego zdrowia.

– Kościół rozumie gorące pragnienie zdrowia człowieka chorego i radzi żarliwą modlitwę o uzdrowienie. Odwołanie się chorego i jego otoczenia do modlitwy nie wyklucza korzystania z naturalnych środków medycznych służących przywróceniu zdrowia − zauważył metropolita poznański.

Aby Gądecki tłumaczył, że doświadczenie cierpienia może stać się dla chrześcijanina uprzywilejowanym sposobem przekazywania łaski i źródłem, z którego może czerpać mądrość serca.

Przewodniczący KEP, poruszając problem wiary i życia wiecznego, podkreślił, że największą pomocą dla umierającego człowieka jest wiara w Boga i nadzieja na życie wieczne.

Abp Gądecki zaznaczył, że choroba często rani człowieka sprawiedliwego i wtedy jeszcze trudniej zrozumieć, dlaczego tak się dzieje. Wskazał na źródło cierpienia, które jest w nas albo w świecie, ale my zazwyczaj nie stawiamy zarzutów sobie ani światu, ale Bogu. – Zło i cierpienie, a zwłaszcza dramat tylu niezawinionych cierpień zdają się zaćmiewać obraz Boga i wprowadzać w duszę zwątpienie o Jego istnieniu – zauważył abp Gądecki.

Przypomniał, że Jezus nie zakończył swojej pracy nad ludzkim cierpieniem w momencie swojej śmierci i zmartwychwstania, ale zlecił kontynuację tej pracy swoim uczniom, aby głosili królestwo Boże i uzdrawiali chorych.

Metropolita poznański zaznaczył, że leczenie stanowi istotne zadanie ucznia Chrystusa.

– Takie było przekonanie Kościoła już od średniowiecza, kiedy domagał się od kapłanów nie tylko znajomości teologii, ale i medycyny – zauważył abp Gądecki. Podkreślił, że przez całe wieki Kościół był jedyną instytucją poświęcającą opiekę chorym, zajmował się lecznictwem, a zdecydowaną większość lekarzy i personelu medycznego stanowili zakonnicy i zakonnice.

Zwrócił uwagę, że z tego powodu niektórzy nazywają chrześcijaństwo religią terapeutyczną, czyli religią przywracania pełnego zdrowia z pomocą Bożej łaski.

W rozmowie z KAI przewodniczący KEP zaznaczył, że Światowy Dzień Chorego jest okazją do przypomnienia, że znakiem, który łączy chorych, ich rodziny i personel medyczny, jest znak krzyża. – Światowy Dzień Chorego koncentruje uwagę na cierpiących, którym trzeba przypominać, czym jest choroba i jakie jest zasługujące dzieło choroby – zauważył metropolita poznański.

Podkreślił, że choć są różne sposoby przeżywania choroby, to są też takie, „które mogą z człowieka uczynić kogoś większego”. Przewodniczący KEP wskazał, że dzisiejsze święto „to moment, kiedy możemy przypominać, że człowiek z Bożą pomocą może obrócić zło w dobro”.

Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia w Poznaniu jest najstarszym w stolicy Wielkopolski. W 1263 r. został założony Szpital Świętego Ducha, który działał początkowo na Śródce i Chwaliszewie, a następnie przy pl. Kolegiackim. Siedziba przy ul. Szkolnej w sąsiedztwie Starego Rynku w Poznaniu została zakupiona od karmelitanek bosych. Budynki modernizowano w XIX w. 14 sierpnia 1953 r. szpital został nazwany Szpitalem Miejskim nr 1 im. Józefa Strusia. Dwadzieścia trzy lata później został utworzony z ZOZ Poznań-Nowe Miasto, zlokalizowany przy ul. Szwajcarskiej.

Szpital został oddany do użytku 1 stycznia 2000 roku. Dokładnie dziewięć lat później, na podstawie Uchwały Rady Miasta Poznania, dokonano połączenia Zakładu Opieki Zdrowotnej Poznań-Stare Miasto z Zakładem Opieki Zdrowotnej Poznań-Nowe Miasto przy ul. Szwajcarskiej. Obecnie pacjenci leczeni są w szesnastu oddziałach szpitalnych. W szpitalu funkcjonuje 17 stacjonarnych oddziałów, na których rocznie hospitalizowanych jest około 80 tys. chorych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 sierpnia

Poniedziałek, XVIII Tydzień zwykły
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Euzebiusza z Vercelli, biskupa albo wspomnienie św. Piotra Juliana Eymarda, prezbitera
Mój lud nie posłuchał mego głosu.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 14, 13-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter