28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Jędraszewski: czas Paschy to czas odsłaniania tajemnicy miłości

Ocena: 0
484

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył w Wielki Czwartek Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w katedrze na Wawelu.

– Czas Paschy to czas odsłaniania tajemnicy miłości. To czas niełatwego przebijania się Światłości świata przez mroki ludzkich słabości i grzechów – mówił do zebranych metropolita krakowski.

Jak podkreślił, wielkoczwartkowy wieczór jest pamiątką czasu szczególnego – Paschy Chrystusa, w której ukazuje On sobą miłość Boga do ludzi. – Równocześnie pokazuje swoją miłość do ludzi i uczy ich tej Boskiej miłości – jak kochać Boga i człowieka – mówił arcybiskup.

Hierarcha dodał, że Pascha Chrystusowa jest cierpliwym i pokornym świadectwem ukazującym jak trzeba kochać bliźniego. Wskazał, że Jezus w tej miłości dojdzie aż na krzyż, który stanie się Nowym Przymierzem w Jego krwi.

– Tej krwi, która będzie spływała na ziemię z wysokości krzyża, zwłaszcza, gdy zostanie przebity Chrystusowy bok. Tej krwi, która jest najwyższym, najbardziej przejmującym świadectwem miłości Chrystusa do świata i która staje się podstawą Nowego Przymierza między Bogiem a światem, dzięki któ-remu ludzie odzyskują godność Bożego dziecka – podkreślił.

Arcybiskup zaznaczył, że mowę arcykapłańską, która kończyła Ostatnią Wieczerzę, Chrystus przerywa wezwaniem do apostołów, aby wyszli z Wieczernika. – Dlaczego? By to, co się wydarzyło znalazło potwierdzenie. Trzeba wyjść z Wieczernika i podążyć ku potokowi Cedron w stronę Góry Oliwnej, gdzie ma się zacząć męka – powiedział.

Wskazał, że w Ogrodzie Oliwnym dochodzi do szczególnego dialogu między Chrystusem a Bogiem Ojcem. – Dialogu, który potwierdza to, że Jezus chce wypełnić wolę swego Ojca do końca. I w tym wypełnieniu woli Ojca chce wyrazić swoją bezgraniczną miłość do Niego, a równocześnie całkowite oddanie dla dzieła zbawienia – stwierdził.

Uwypuklił, że na krzyżu zbawienie dopełnia się dlatego, że wywyższony nad ziemię Chrystus na nienawiść tego świata odpowiada błaganiem o przebaczenie i wybaczenie złości, z którą spotykał się na całej Drodze Krzyżowej. Dopowiedział, że wraz ze śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa oraz zesłaniem Ducha Świętego zaczął się czas Kościoła i Eucharystii, którą jest jego podstawą.

Jak przypomniał metropolita, Kościół musi modlitwą i refleksją zgłębiać nieskończoną miłość Boga Ojca do ludzi, najpełniej objawioną wydaniem dla ich zbawienia swego Jednorodzonego Syna.

– Kościół musi wiedzieć, jak wielka cena została zapłacona, by mógł istnieć i spełniać swoje zadanie wobec całego świata głosząc, nauczając, udzielając chrztu świętego. Kościół musi to nieustannie odkrywać, coraz bardziej pogłębiając własną tożsamość – to, do czego został powołany i co ma czynić, wypełniając wolę Najwyższego, w taki sposób jak nas tego nauczył nasz Pan Jezus Chrystus – zakończył abp Jędraszewski.

W czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej na Wawelu arcybiskup umył stopy 12 mężczyznom z domu pomocy społecznej. Po Eucharystii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do ciemnicy znajdującej się w Kaplicy Batorego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter