19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Jędraszewski: św. Szarbel to przybytek, w którym Bóg objawia się światu

Ocena: 5
4190

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył w poniedziałek wieczorem Mszy św. w kościele pw. Św. Krzyża w Krakowie. To w tej świątyni 30. dnia każdego miesiąca po Eucharystii odbywa się błogosławieństwo olejem św. Szarbela, libańskiego pustelnika żyjącego w XIX wieku.

fot.www.st-charbel.fr, Domena publiczna, Link

W homilii abp Jędraszewski opisał krótko historię życia słynnego Libańczyka. - Począwszy od pobytu w zakonie, w którym św. Szarbel zrozumiał, że nie jest to jego powołaniem, aż do wyboru pustelni. - I życie w ukryciu, życie mnicha, który jako główny cel obiera pokorne i ciche naśladowanie Chrystusa. Niejako zamazując siebie po to, aby Chrystus stanowił treść tego, co myślał, co przeżywał, dla kogo się poświęcał - opisał.

Przypomniał również wyrzeczenia towarzyszące jego mniszemu życiu - asceza, długa modlitwa, skromne posiłki, całkowite oddanie się pracy i modlitwie oraz milczenie i anonimowość. - Nie znano jego oblicza, widziano tylko głęboko nasunięty na twarz kaptur jego odzienia. I tak też odszedł do Pana, w cichości, daleko od tego świata - mówił.

Arcybiskup zaznaczył, że niezabalsamowane ciało świętego pozostało nietknięte, a na miejsce pochówku przyciągały tłumy wiernych i ciekawskich z powodu unoszącej się nad nim niezwykłej łuny.

- Św. Szarbel wypełniał naukę Chrystusa aż do końca. Umiłował go Chrystus i Ojciec, którzy zamieszkali w nim, czyniąc z niego swój przybytek. I chcieli, aby ten przybytek objawił się światu. Wszystkim ludziom, nawet tym, którzy są od Boga daleko, aby zobaczyli, uwierzyli i żyli według zawartych w Ewangelii zasad - powiedział abp Jędraszewski.

Jak wskazał metropolita krakowski życie św. Szarbela jest jak ziarno, które obumarło, aby wydać plon. - Libański mnich, przekreślając siebie niejako zniknął z tego świata i dzięki Bożej łasce, prowadzi innych do Chrystusa - wskazał. Zachęcił przy tym wiernych do naśladowania takiej postawy. - Prośmy Chrystusa, by mimo naszych słabości i upadków, zechciał z nas uczynić tych, którzy światu głoszą Ewangelię o Bożym miłosierdziu i innych przyprowadzają do Boga - zakończył abp Jędraszewski.

Św. Szarbel został beatyfikowany w 1965 r., a kanonizowany w 1977 r. Do jego grobu odbywają się liczne pielgrzymki, a uzdrowienia za jego przyczyną są czytelnym znakiem Bożej obecności we współczesnym świecie. Relikwie libańskiego świętego znajdują się w Krakowie w kościele pw. Św. Krzyża i w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter